Beogradski portal e-novine objavio je intervju sa „buksovcem“ Zoranom Markovićem Zonjom, koji je uradila novinarka Iva Klisić. Portal Analitika ga prenosi u cjelini
"The books of knjige je multimedijalna alternativna organizacija i postoji već 20 godina. Čine je Popaj (Aleksandar Radunović), Goran (Goran Vujović), Gajo (Veselin Gajović) i Zonjo (Zoran Marković). Njihove tv i radio emisije omiljene su u Crnoj Gori, a poznati su u regionu po svojim marketinškim kampanjama (Majka je usisala Mićka, Kondom glavu čuva, Svi u borbu protiv gripa, itd.). Iza sebe imaju i jedan muzički album “Moja domovina”. Njeguju montipajtonovski humor vrlo srodan Top Listi Nadrealista i već 20 godina traju na medijskom nebu Crne Gore. Nakon serijala humorističkih skečeva čije sentence skoro svaki crnogorac zna napamet, pokušavaju da naprave nešto novo i malo drugačije.
Kako je zamisljen novi serijal?
Mi kasnimo sa ovakvom serijom nekih 12 godina. Tamo neđe oko 2000. godine, pozvao nas je tadašnji direktor državne televizije Crne Gore da nam ponudi saradnju na nekom serijskom programu. Došli smo sa idejom da radimo priču o jednoj smiješnoj bolnici u kojoj se sve raspada. Tu su trebali biti pijani stražari koji operišu, doktori narkomani, medicinske sestre prostitutke, katastrofalno teški pacijenti.. Naum nam se učinio odličnim jer je bolnica trebala biti metafora promašenih miloševićevskih godina i svih onih trulih pojava koje su nas dočekale kao postkomunistička demokratija. Nažalost, direktor nas je glatko odbio jer je tadašnji (a i sadašnji) gradonačelnik Podgorice po zanimanju doktor, pa da se on ne naljuti što mu udaramo po profesiji. Podsjećanje, da je Branko Đuric-Đura par godina kasnije snimio “Našu malu kliniku” i napravio bum.. I eto, od tada do danas smo stalno snimali neke niskobudžetne skeč varijante i parodije, dok nismo odlučili da uradimo klasični sitkom onako kako mislimo da to treba da se uradi, a da se ni jedan gradonačelnik na Balkanu ne naljuti.
* Možete li nam otkriti sinopsis te pilot epizode?
Glavni junaci humorističko-kriminalističke serije su detektivi koji istražuju misteriozne slučajeve. Iako pokušavaju da zločinu zadaju smrtonosni udarac, često ne mogu najspretnije da se nose sa problemima koji su pred njima, zbog narušenih zdravstvenih okolnosti. Tu su i sumnjivi likovi sa druge strane zakona, u stalnom pokušaju da razviju svoje nelegalne poslove i osujete namjere hrabrih detektiva.
* Zašto samo pilot epizoda? Od čega zavisi nastavak serijala?
Pa, pilot epizoda je zapadni trend u produkciji gdje se prvo kreće sa test balonom jedne produžene epizode, kako bi producenti, a i gledaoci, imali uvid u ideju i karaktere moguće serije. Onda od rejtinga te epizode zavisi snimanje nastavka. Takav princip rada je usvojila Prva Srpska televizija, a evo je i nas zakačilo da se moramo dokazati srbijanskom tržištu sa tih uvodnih 40 minuta. Ako se Martin Skorseze mogao dokazivati HBO-u sa pilot epizodom “Boarwalk Empire”, onda mogu i The Books Of Knjige Prvoj sa “Slučajevi pravde”.
* Zašto se emituje na Prvoj, a ne na RTCG ili nekoj drugoj crnogorskoj televiziji?
Zato što nam crnogorske televizije godinama nude da radimo neke voditeljske varijante. Evo vam studio, evo vam fotelja, pa pravite emisiju. Tu su onda svi ti odvratni rijalitiji koji iz ljudi izvlače samo ono najgore. Jednostavno nismo htjeli prihvatati takve ponude jer nas ipak zanimaju igrane forme, imaginarni likovi i njihove sudbine. Pošto Prva ima svoju podružnicu i u Crnoj Gori, ovaj pilot će se istovremeno emitovati u Srbiji i kod nas, dok će ostatak regiona morati sačekati cjelokupni serijal. Ako bude sve po planu, snimanje dodatnih 11 epizoda bi se nastavilo na jesen ove godine, a emitovalo na proljeće 2013.
* Da li mislite da crnogorski humor može da zazivi u regionu?
On na neki način već živi. Sjetimo se velikog uspjeha “Đekne” Živka Nikolića. Tu je i Rambo Amadeus sa prepoznatljivim šarmom i načinom komunikacije sa publikom. “Montenigersi” su takođe njegovali zezanje sa mediteranskim mirisom. Našem sadašnjem premijeru sam jednom prilikom rekao da bi Crnogorci trebali izvoziti svoju duhovitost a ne aluminijum, pa evo upravo to sada The Books Of Knjige i rade."