Na sastanku je razgovarano o ukupnoj ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na bankarski sektor. Izraženo je zadovoljstvo činjenicom da svi ključni pokazatelji poslovanja banaka u Crnoj Gori bilježe istorijski najpovoljnije vrijednosti i imaju pozitivne trendove.
Žugić je prezentovao najnovije podatke za deset mjeseci tekuće godine, koji ukazuju na rast aktive banaka od 10,4%, kredita od 12% i depozita od 10,6% u odnosu na oktobar prošle godine.
„Dok rast kredita otvara prostor za privredni oporavak, rast depozita ukazuje na visok stepen povjerenja u banke i regulatora“, istakao je guverner Žugić i dodao da nema prepoznatih ranjivosti u bankama, te da one predstavljaju najzdraviji dio domaćeg ekonomskog sistema.
"Podaci pokazuju i da je nastavljeno kontinuirano smanjenje učešća nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima, čime se unapređuje kvalitet aktive. NPL je na kraju oktobra ove godine iznosio 4,82%, što je za 1,32 procentna poena niže u odnosu na isti period prošle godine. Efektivna aktivna kamatna stopa je u oktobru tekuće godine iznosila 6,49% i za 0,81 procentnih poenta je viša u odnosu na oktobar 2022. godine, što je višestruko niži rast u odnosu na rast Euribora, kao referentne kamatne stope", saopšteno je iz CBCG.
Žugić je istakao da je ovakvim rezultatima doprinijela, između ostalog, i intenzivna i konstruktivna saradnja CBCG sa MMF-om, kao i realizacija brojnih programa tehničke pomoći MMF-a Crnoj Gori, na čemu se srdačno zahvalio Sosi i ukupnom timu ove institucije.