Poznate kao protuberance, strukture nalik tornadu su posmatrane na Suncu već decenijama.
Međutim, posljednji solarni tornado je jedan od najvećih do sada zabilježenih, širine poput pet Zemlji i visok 200.000 kilometara – oko pola razdaljine između naše planete i Mjeseca, a temperatura mu se kreće od 90.000 do 3,6 miliona stepeni Farenhajta. Vizuelno je sličan tornadima sa Zemlje, ali za razliku od naših, čija brzina doseže 240 kilometara na sat, solarno čudovište, kako je procijenjeno, razvija brzinu od 300.000 km/h.
“Ova struktura je ogromna… i brzina materijala je nekoliko desetina do stotina hiljada kilometara na sat”, rekao je Sing Li, astornom Univerziteta Ejberistvit u Vejlsu, ko-autor studije.

Na Zemlji, tornado nastaje kada podižući kovitlac toplog, vlažnog vazduha počinje da rotira zbog intenzivnih naleta vjetra povezanog sa velikim olujama. Dok je nestabilna vazdušna masa pri tlu vlažna i topla, u gornjim djelovima ona je hladnija. Solarni tornado, međutim, uzrokuju magnetne strukture u obliku spirale, koje se dižu od Sunca i spojene su sa površinom sa oba svoja kraja.
Iako ovaj snimljeni solarni tornado nije proizveo erupciju plazme, drugi tipovi protuberanci često spektakularno eruptiraju, šaljući pri tom džinovske “oblake” nabijenih čestica u svemir.
Kada su ovi naelektrisani oblaci, odnosno izbačena koronalna masa upravljeni ka Zemlji, solarne čestice mogu da ometu našu električnu mrežu i uzrokuju solarnu oluju.
“Ne razumijemo zašto je ovaj spektakularni prizor trajao nekoliko sati, a nije došlo do erupcije. Možda je to rijetkost, a možda je većina takvih struktura nestabilna i dolazi do izbacivanja koronalne mase, zbog čega možda ne viđamo mnogo solarnih tornada”, rekao je Li.
SDO je snimila ovaj zastrašujući solarni tornado još u februaru ove godine, a ove nedjelje je objavljeno otkriće naučnika, kao i video, na Nacionalnom susretu astronoma u Velikoj Britaniji.
Foto: blic.rs