Društvo

LOJPUR: Tržište šalje pogrešne signale fakultetima

1105lojpur
- Odluka da se obustavi upis studenata na pojedinim studijskim programima može biti samo privremena. Mora se uvažiti strana ponude i tražnje u specifičnim tržišnim okolnostima. Naravno, bez obzira što je UCG sebi opravdano prigrabio lidersku ulogu, moraju se uzeti u obzir i ciljevi i ponuda koje na planu pružanja obrazovnih usluga imaju privatni univerziteti - rekao je za Pobjedu prorektor za nastavu na Univerzitetu Crne Gore prof. dr Anđelko Lojpur.

LOJPUR: Tržište šalje pogrešne signale fakultetima
Portal AnalitikaIzvor

 

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore podržao je prijedlog Senata UCG da u narednoj studijskoj godini ne upisuje brucoše na odjeljenju Pravnog fakulteta u Bijelom Polju i na studijskim programima Psihologija, Njemački jezik i Italijanski jezik na Filozofskom fakultetu.

Lojpur za Pobjedu kaže da očekuje da će neki od tih programa, u određenoj formi unutrašnjeg restrukturiranja koje predstoji na Univerzitetu, biti „uklopljeni“ i povjereni na izvođenje nekoj od postojećih organizacionih jedinica.

- To bi, na primjer, moglo da se desi sa farmacijom i stomatologijom u okviru Medicinskog fakulteta i sl. S obzirom na njihovu kadrovsku nedovršenost, to bi znatno pojeftinilo izvođenje nastave na pomenutim programima - kaže Lojpur.

Sagovornik Pobjede ističe kako čitav proces treba posmatrati iz ugla postojanja odgovarajuće strategije obrazovanja, a unutar toga posebno segmenta visokog obrazovanja, jer se posljedice današnjih odluka osjećaju na dugi rok i ne mogu se popraviti preko noći.

- Sa druge strane, treba imati u vidu da je upisna politika Univerziteta CG omeđena priličito jasnim regulama i ona je u kontinuitetu predmet pažnje relevantnih organa Univerziteta. U svemu tome pojedini fakulteti imaju dosta slobode u inicijalnoj fazi odlučivanja, uostalom, bliže su zahtjevima tržišta rada. Oni osmišljavaju ponudu, vlastitom promocijom u okruženju pokušavaju da je učine što prijemčivijom i razuđenijom, vodeći računa o tendencijama koje se prate na dugi rok. Kada se sve to sumira i uporedi na nivou Univerziteta, uz istovremeno vođenje računa o raspoloživim materijalnim, kadrovskim i finansijskim resursima, konačan prijedlog se prosljeđuje Senatu i Upravnom odboru Univerziteta. Na kraju, uz valjano obrazloženje, prijedlog konačnog broja kandidata za upis prosljeđuje se Vladi Crne Gore, koja može da potvrdi ili preinači našu odluku - objašnjava Lojpur.

On dodaje kako je to bio slučaj prošle školske godine, kada je Vlada uticala na povećanje broja upisnih mjesta na pojedinim studijskim programima, kao što su arhitektura i građevina.

- Vlada je tada preinačila našu odluku u pogledu farmacije, gdje smo tražili da se privremeno obustavi upis. Neke druge studijske programe ostavila u „životu“ jer su već ranije bili prepoznatljivi dosta uvjerljivi znaci tržišnog zasićenja i slično - ističe Lojpur.

Na pitanje da li i kako na tržište rada utiče stopiranje upisa na neke studijske programe, Lojpur ocjenjuje da smo kao društvo u nekoj fazi nedovršene tranzicije.

- Još trpimo brojne „netržišne“ udare koji remete prirodan tok odnosa na tržištu rada, koji se može uspostaviti samo u dužem vremenskom periodu. Pored toga, ono što je posebno važno u procesu koncipiranja strategije obrazovanja i odluka o upisnoj politici, podjednako na nivou države i pojedinačno na nivou UCG-a, jeste da je crnogorsko tržište rada hibridno. Stvoreno je vještačkim putem, u sebi nosi sve boljke procesa tranzicije, višegodišnje izolacije naše privrede, izloženo je tokovima fluktuacije sa povezanih, susjednih tržišta, doduše više kada je u pitanju manje obrazovani kadar - kaže Lojpur.

Naše tržište, rekao je on, još funkcioniše na dosta imperfektan način, što znači da nerijetko „šalje“ pogrešne signale prema visokoškolskim institucijama, posmatrano na mikro nivou. Kako, na primjer, objasniti da je kvalifikaciona struktura nezaposlenih znatno bolja od one u postojećim firmama.

- U tom smislu treba shvatiti odluke o privremenom obustavljanju upisa na jedan broj studijskih programa, među kojima su farmacija i stomatologija, koji su dosta zahtjevni u pogledu infrastrukture, što ih znatno poskupljuje. Ali, to nikako ne bi smjelo da znači da imamo višak zaposlenih, posebno ako imamo u vide neke uporedne standarde u pogledu obima pružanja usluga i sl. - kaže Lojpur.

Rektorat: Nije predloženo ukidanje, već privremeni prekid upisa

- Promjene u predloženom broju studenata za upis, tačnije prijedlog da na pojedinim studijskim programima ove godine ne bude upisa brucoša, rezultat su pokušaja da se snize finansijski gubici i stabilizuje poslovanje Univerziteta - saopšteno je Pobjedi iz Rektorata UCG.

Oni objašnjavaju da nije planirano ukidanje fakulteta, kao što je bilo pogrešnih interpretacija, već će samo stopirati upis za jednu studijsku godinu.

- Dakle, nije riječ o ukidanju studijskih programa, već samo o pokušaju da se smanje troškovi poslovanja, kako bi se i na taj način održao kvalitet nastavnog procesa - kažu u Rektoratu.

Iz državnog univerziteta ističu da žele da izbjegnu ponavljanje situacije sa studijskog programa Pisihologija na Filozofskom fakultetu.

- Zbog nemogućnosti da se plate svi troškovi funkcionisanja jednog studijskog programa, dovodi se u pitanje nastavni proces, zbog čega na kraju trpe i studenti i zapošljeni. Univerzitet uopšte ne razmišlja o ukidanju studijskih programa - kategorični su u Rektoratu.

foto: pobjeda.me

Portal Analitika