Sagovornici RTCG objasnjavaju da je takva demografska slika odraz aktuelnog drustveno-ekonomskog momenta u tim opštinama.
U minusu po broju rođenih prednjace Pljevlja, Cetinje, zatim ostali gradovi sjevera Mojkovac, Pluzine, Kolašin.
“To što Pljevlja imaju najveći negativan prirodni priraštaj ne znači da je tamo situacija najnepovoljnija. Situacija je jednako nepovoljna i u opštini Žabljak, Šavnik, Plužine. Međutim, oni imaju manji broj stanovnika, pa je prosto i manji broj ljudi koji potencijalno mogu da se rode i koji potencijalno mogu da umru. Pa su zbog toga ti brojevi u ovim opštinama niži”, objašnjava demografkinjaMileva Brajušković-Popović.
Sjever se polako prazni, a poželjna adresa stanovanja je ili Glavni grad ili primorje, a sve češće i inostranstvo.
“Ove opštine imaju ograničene ekonomske mogućnosti, visoku stopu nezaposlenosti, nedovoljne investicije, što podstiče odlazak mladih. Rezultat je svega toga ne samo pad nataliteta, već i smanjenje broja žena u fertilnom periodu, što dugoročno zatvara mogućnost demografske obnove”, kazao je ekonomski sociolog Željko Lučić.
I nedavni popis pokazao je da nam stanovnistvo ubrzano stari.
“Ako imamo sve manji broj mladih na nekoj teritoriji, naravno, da će biti i manji broj rađanja na tom prostoru, što znači da možemo samo očekivati rast mortaliteta i će vrednosti prirodnog priraštaja i ići u pravcu njihovog smanjivanja”, objašnjava demografkinja Mileva Brajušković-Popović.
Uz negativan prirodni priraštaj praćen iseljavanjem sa sjevera, teško da se može očekivati svjetlija buducnost sve dok se gotovo nista ne preduzima već samo konstatuje.