Naročito pogađa one koji žele da sa porodicom obiđu ovo područje, upisano u Uneskovu listu svjetske baštine prirodnih vrijednosti. Bračni par sa dvoje djece, na primjer, mora da plati 12 eura, a da, kako tvrde kritičari odluke, za to ne dobije ništa - izuzev uživanja u divljoj ljepoti.
Ulaznice za - razvoj
Ocjenjujući da je ulaznica u NP preskupa, direktor NVO „Centar za razvoj Durmitora” Darko Stijepović još problematičnijom smatra centralizaciju sredstava „koja se ovdje ubiraju, a ne služe za razvoj durmitorskog područja“.
Međutim, direktor Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Zoran Mrdak tvrdi da te „prihode JP koristi isključivo za zaštitu i razvoj pet crnogorskih parkova“, budući da u njima nije omogućeno privredno korišćenje resursa, čime zaštićena područja u mnogim zemljama obezbjeđuju sredstva.Navodeći primjer da Slovenija za svoj jedini NP (Triglav) izdvaja i do 95 odsto sredstava, a crnogorskim parkovima je ove godine iz državnog budžeta namijenjena trećina novca, Mrdak ukazuje na neophodnost da upravo sredstva od ulaznica budu osnovni izvor finansiranja NP „koji bi održavanjem turističke infrastrukture i razvojem ponude trebalo da omoguće što ugodniji i zanimljiviji boravak posjetiocima, kojima je, ipak, centralni motiv dolaska divljina predjela“.
- NP Durmitor je lani od ulaznica zaradio 179.000 eura, što je 68 odsto bruto plata zapošljenih, a da se i ne govori o ostalim rashodima i ulaganjima u razvojne projekte. Ove godine su, nakon dugog preioda, predviđena znatna ulaganja u cilju poboljšanja servisnih funkcija, kvaliteta smještajnih objekata i informativno-prezentacionih sadržaja. Od 500.000 eura, koliko je Vlada kapitalnim budžetom planirala za izgradnju infrastrukture u svim parkovima, 60 odsto je namijenjeno za Durmitor i Žabljak, kao najvažniju turističku destinaciju u sjevernom dijelu Crne Gore - objašnjava Mrdak.
Užitak se plaća
Dodajući da „svi nacionalni parkovi u okruženju naplaćuju ulaznice, iako nijedan nema prirodne vrijednosti kao Durmitor“ direktor ovog NP Tomo Pajović kaže da se „turistima omogućava sportski ribolov i vožnja drvenim čamcem na Crnom jezeru, ognjište za roštiljanje, ugodna šetnja pješačkom i edukativnom stazom…“
- U pripremi za ljeto dosta je urađeno na uređenju šetališta i okruženja Crnog jezera, Splavišta, Žugića luke, putnog pojasa od Bistrice do Đurđevića Tare, Motela na Radovan luci, planinskog doma Sušica i drugih lokaliteta. Ponudićemo i nove sadržaje: dva avanturistička parka na obali Crnog jezera, na Malom Crnom jezeru sportski ribolov prvi put, kao i spuštanje kajakom od Bistrice do Splavišta i čamcem od Kuline i od Radovan luke, čime je NP uslišio zahtjeve mojkovačke opštine i turističkih poslenika. Biće otvoreni i centri za posjetioce na Crnom jezeru i na Šćepan Polju (kojim zajednički upravljaju NP Durmitor i NP Sutjeska), a uskoro počinje ugradnja sajle preko korita rijeke u Đurđevića Tari za sportsko rekreativne aktivnosti - objašnjava Pajović, ukazujući i da se čine napori za „dovođenje u funkciju Otvorenog šanka na Crnom jezeru, čiji je nedostatak izazvao opravdane kritike“.Besplatno za Žabljačane i djecu
Priznajući da je često neprijatno turistima objašnjavati poskupljenje ulaznica, direktor NP Durmitor Tomo Pajović smatra da nijesu visoke i da je povećanje manji problem od eventualne eksploatacije prirodnih resursa, a novac je neophodan za obavljanje osnovne djelatnosti preduzeća na zaštiti, razvoju i unapređenju NP.
- Dnevne ulaznice su, nakon pet godina, povećane sa dva na tri eura, a za organizovane grupe učenika i studenata sa jedan na euro i po. Trodnevna karta košta šest, sedmična 12 i dvonedjeljna 20 eura. Takođe, jednodnevnu ulaznicu u park organizovane edukativne grupe plaćaju uz 50 odsto popusta, a besplatan je ulaz za predškolsku djecu, ljude koji žive ili imaju imovinu u parku i ostale stalne stanovnike Žabljaka - kaže Pajović.
Centralizacija na štetu Durmitoraca
- Iz Vlade saopštavaju da je prioritet razvoj sjevera države, a Javno preduzeće NP Crne Gore kao pravi haračlija turiste tjera povećanjem cijena ulaznica, uz istovremenu nebrigu o zaštiti nacionalnog parka. Opština Žabljak nema, takoreći, nikakve koristi od NP, jer sva zarada koja se u ovdje ostvaruje ide u Podgoricu i to pretežno na izdržavanje ogromne birokratije u Javnom preduzeću, a lokalno stanovništvo je izloženo raznim ograničenjima NP. Povećanjem takse JP Nacionalni parkovi zavlači ruku u džepove sirotinje iz opština Žabljak, Šavnik, Plužine, Mojkovac i Pljevlja, koje imaju dijela u NP Durmitor - saopštio je Darko Stijepović i upozorio da će i Žabljačani, kao i stanovnici Njeguša i ostali, „uzeti stvar u svoje ruke, kako bi ograničili pljačku koju JP vrši kroz mehanizme centralizacije sredstava”.
Sve privlačniji za turiste
- U toku je izrada plana upravljanja rijekom Tara, koji finansira UNDP, a koji će prepoznati potrebe zaštite prirode, kao i mogućnosti i režime korištenja… Integralno će biti sagledani potencijali jednog od najvećih resursa za razvoj lokalne ekonomije na sjeveru Crne Gore, a ove godine planirane su 64 aktivnosti NP „Durmitor“, za koji su, nakon više od decenije, predviđena ulaganja znatno veća od sredstva koja su prihoduju od posjetilaca. Stoga bi građani opština na čijem se području prostire (u prvom redu Žabljaka), trebalo da u Nacionalnom parku imaju partnera za nove razvojne šanse, kroz korišćenje resursa parka u skladu sa najboljom praksom - kaže Zoran Mrdak. On očekuje da će „kroz izgradnju novih sadržaja avanturističkog i eko turizma od strane privatnog sektora, kao i ulaganja JP u infrastrukturu, biti sve raznovrsnija ponuda NP i Durmitor uskoro postati najposjećenija ljetnja planinska destinacija u regionu“.
foto: pobjeda.me