Abiznis

TV Atlas: I ovu turističku sezonu odradiće stranci

budva
I
ovu turističku sezonu u Crnoj Gori odradiće radna snaga iz uvoza. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje od početka godine zaposleno je duplo više stranih nego domaćih radnika.U crnogorskom turističkom udruženju kažu da su poslodavci praktično prisiljeni na uvoz radne snage, kako bi nadomjestili onaj kadar koga nema na našem tržištu rada.U Zavodu za zapošljavanje međutim tvrde da pomoćne poslove mogu da obavljaju i naši radnici, pogotovo mladi.

TV Atlas: I ovu turističku sezonu odradiće stranci
Portal AnalitikaIzvor

Pred nama je novo ljeto, a stari problemi bar kada je u pitanju zapošljavanje na sezonskim polovima.. Zavod za zapošljavanje je do sada evidentirao nešto preko 4 hiljade novozaposlenih, a izdao je 8. hiljada radnih dozvola nerezidentima.

"Najviše radnih dozvola je izdato za djelatnosti kao što su turizam, građevinarstvo i trgovina. Što se tiče poslova, ako uzmemo u obzir turizam i ugostiteljstvo, to su uglavnom poslovi za kuvara, konobara i neke druge pomoćne poslove. Što se tiče građevinarstva, takođe je vezano za te zanatske poslove i pomoćni kadar", kaže za Atlas Televiziju Danka Ćetković iz ZZCG.

To što na pomoćnim poslovima, rade nerezidenti slučaj je svuda u svijetu, a ne samo u Crnoj Gori, kaže predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović. Problem je međutim, kako tvrdi Radulović u našem obrazovnom sistemu.

„Mi imamo problem u Crnoj Gori zbog neadekvatnog obrazovanja koje proizvodi stručnjake koji nemaju dana prakse. On znači ima teoretsko znanje ali nema vještine i on nije operativno upotrebljiv. A to se naročito odnosi na srednji menadžment. To su barmeni, šefovi restorana itd. i taj dio radne snage mi uvozimo jer ne možemo da nađemo ovdje. Dok je god to tako mi ćemo uvoziti sa stane“, saopštio je Žarko Radulović iz CTU-a.

U Zavodu za zapošljavanje ne misle tako.

"Kad pogledamo strukturu izdatih dozvola i strukturu sezonskih poslova riječ je o pomoćnim poslovima za koje nije potrebna neka predhodna, velika obuka, niti radno iskustvo. To su poslovi koji se brzo uče i koji naši mladi mogu brzo savladati, samo im treba pružiti priliku", tvrdi Ćetković.

Kako bi mladi ljeto iskoristili za zaradu ali sticanje iskustva Zavod je pokrenuo projekat Zaposlimo naše. Pored obuke mladjih od 25 godina za sezonske poslove obezbijedio je i subvencije za poslodavce koji ih zaposle od 1 juna do 30 septembra .

"Subvencije za one koje zaposle mlade bez iskustva su 100 eura, a za zapošljavanje onih koji su već imali iskustvo iznose 80 eura", objašnjava Ćetković.

Radulović priznaje da je poslodavcima mnogo skuplje da zapošljavaju radnike sa strane.

"Mi smo motivisani sa te ekonomske strane da uzmemo domaćeg radnika ali ako nema naših poslodavci moraju uzeti strance", poručio je Radulović.

Bez obzira što ne postoje precizni podaci, procjenjuje se da je zapošljavanje nerezidenata veliki je gubitak za budžet. Zbog toga je Vlada od ove godine smanjila broj radnih dozvola za strance sa 25 hiljada na 16 ipo. I pored toga Crna Gora, u odnosu na susjede i dalje ima najliberalnije tržište rada, najveću kvotu za radno angažovanje stranaca, najbržu proceduru ali i najveću zavisnost od inostrane radne snage. (Televizija Atlas)

 

 

 

 

 

 

 

 

Portal Analitika