Izvršni direktor Pošte Crne Gore, Milan Martinović, naveo je i da su među razvojnim planovima kompanije i partnerstva na regionalnom nivou, optimizovanje interne ekonomije, kao i praćenje potreba tržišta i prilagođavanja usluga njima.
“Pratićemo i poboljšavati zadovoljstva korisnika, jačati funkcije komunikacije sa javnošću i unaprjeđivati korporativne slike, a radićemo i na valorizaciji viška poslovnog prostora. Planova je u principu mnogo više nego realnih mogućnosti, što po pravilu iziskuje definisanje prioriteta”, kazao je Martinović za Glasnik Privredne komore (PKCG).
Martinović je, kao dobitnik nagrade PKCG za unaprjeđenje menadžmenta, ocijenio da je to veoma značajan faktor u poslovanju svake kompanije, naročito velikih sistema poput Pošte.
“Kontinuiranim unaprijeđenjem organizacione strukture i uvođenjem savremenih tehnologija u poslovanju, izgradili smo sistem koji u cjelosti može da odgovori zahtjevima tržišta kako sa aspekta tradicionalnih poštanskih usluga, tako i sa aspekta specifičnih zahtjeva korisnika”, naveo je Martinović.
Pošta Crne Gore je, prema njegovim riječima, stalnim unaprijeđenjem menadžmenta obezbijedila efikasno korišćenje ljudskih i materijalnih resursa. Unaprijeđena je, kako tvrdi, organizacija poštanske mreže i kvalitet servisa, a proširen je i asortiman usluga saglasno zahtjevima tržišta.
“Značajno unaprijeđenje ostvareno je u organizaciji poštanske mreže u smislu uvođenja novih organizacionih modela za pružanje poštanskih usluga na ruralnim područjima, gdje smo realizacijom koncepta franšiza našli dobar balans između zakonskih obaveza po pitanju održivosti univerzalnog servisa i troškova koje ta obaveza nosi”, saopštio je Martinović.
On je podsjetio da Pošta Crne Gore raspolaže informacionim sistemom koji daje potpunu podršku u tehnološko-poslovnom funkcionisanju poštanskog sistema. To, kako je dodao, najbolje potvrđuje činjenica da Pošta ima mrežu preko 250 radnih stanica, što sa ostalim uređajima, kao što su štampači, skeneri i bar-code čitači, čini preko 500 terminala jedinstvene mreže za prenos podataka u okviru 77 automatizovanih pošta na 87 lokacija u Crnoj Gori.
“To jedna od najrazuđenijih i najsloženijih računarsko-komunikacionih mreža u Crnoj Gori, koja je realizovana različitim tehnologijama, što je čini još složenijom. Takav resurs predstavlja osnova za konkurentsku prednost, odnosno na osnovu nje se može održati i poboljšati strategijska pozicija kompanije, ali i pružiti nove mogućnosti za primjenu adekvatnih koncepcija u poslovanju”, rekao je Martinović.
On je podsjetio da je među značajnim poduhvatima, koji su realizovani u prethodnom periodu, bio i nacionalni projekat, urađen u saradnji sa Vladom, koji se odnosi na izdavanje digitalnih sertifikata građanima i preduzećima.
Sistem Public Key Infrastructure (PKI) izuzetno je važan za Poštu, ali i za Crnu Goru, jer obezbjeđuje primjenu e-certifikata, prvenstveno u poslovima Poreske uprave, odnosno elektronsku razmjenu podataka sa poslodavcima.
“To ne treba shvatiti samo kao projekat koji je bio neophodan zbog Poreske uprave. Mnogi drugi servisi, posebno u dijelu državne uprave, ne mogu funkcionisati bez primjene e-certifikata, tako da tek očekujemo intenziviranje njegove primjene”, kazao je Martinović.
Taj projekat je, prema njegovim riječima, osnova za razvoj mnogih elektronskih servisa i usluga, ali se ne razvija tempom koji priželjkuju u Pošti Crne Gore.
“Trenutno smo u poziciji trgovca koji prodaje robu, a nivo njene tražnje zavisi od dinamike razvoja servisa i usluga za čiju primjenu je neophodan” objasnio je Martinović.