Društvo

GA: Vlada da primijeni preporuke iz Akcionog plana

OKGA
G
rađanska alijansa (GA) apelovala je na Vladu da primijeni preporuke iz Akcionog plana za sprovođenje programa Partnerstvo otvorenih vlada, ocjenjujući da izvršna vlast nije spremna da taj posao uradi do kraja.

GA: Vlada da primijeni preporuke iz Akcionog plana
Portal AnalitikaIzvor

Koordinator GA, Edin Koljenović, kazao je da je potpisivanje Partnerstva otvorenih vlada (POV) predstavljalo značajan prvi korak za ostvarivanje otvorenije, transparentije i efikasnije državne uprave.

U GA smatraju da je takav pristup prethodne Vlade najavljivao je ozbiljniju posvećenost toj temi, koju nova izvršna vlast ne dijeli.

“Vlada je pokazala da pored prvih koraka, na kojima jako često želi da gradi publicitet o uspješnosti implementacije Akcionog plana za implementaciju POV nije spremna da stvari dovede do kraja. Kao posljedicu takvog pristupa na zvaničnom sajtu Vlade imamo nekoliko “alatki” koje nijesu zaživjele”, navodi se u saopštenju koje je objavila agencija MINA.

Koljenović je kazao da Vlada nakon brojnih sugestija za poboljšanje platforme elektronskih peticija nije pokazala spremnost da razumije da se radi o broju potrebnih potpisa koji treba da obezbijedi legitimitet da se inicijativa nađe nego na sjednici Vlade na razmatranje.

“U Vladi nije bilo senzibiliteta da se platform peticija prilagodi informaciono-tehnološkim uslovima koji postoje u Crnoj Gori i da se umanji potreban census potpisa sa šest na tri hiljade”, dodao je on.

Koljenović je kazao da je na taj način pola godine od puštanja platforme u funkciju samo dvije peticije su bile uspješne, navodeći das u oba slučaja potpisi skupljani na javnim mjestima.

“Postoji samo jedna aktivna peticiju a kroz nekoliko dana vrlo je izvjesno nijedna. Vlada je uz evidentne opstrukcije uspjela da obemisli platformu, a građane odvrati od nje i primora ih na korišćenje raznih drugih metoda poput sakupljanja potpisa na ulici”, naveo je on.

U GA smatraju da je Vlada kreiranjem “alatke” za prijavljivanje zloupotreba službenih automobila u privatne svrhe prvi put najavila da će se država konačno ozbiljnije pozabaviti ovom temom.

“0anas nažalost moramo priznati da imamo “alatku” koja je sama po sebi kontradiktorna jer se prihvataju odgovori Ministarstava i nadležnih institucija koji su potpuno neutemeljeni, a tako se obezbjeđuje legitimitet više nego očiglednim zloupotrebama”, kazao je Koljenović.

On je naveo da jasni primjeri zloupotreba službenih vozila bivaju opravdani neuvjerljivim i neutemeljenim objašenjenima, koja su, kako je rekao, kulminirala nepotpunim odgovorom povodom zloupotrebe više službenih vozila za gledanje sportske utakmice u Tivtu.

“Takvi odgovori se smiju prihvatiti bez dodatnih dokumentovanih obrazloženja.Razlog za brigu predstavlja i činjenica da je ogroman broj službenih automobila preregistrovan na „civilne“ tablice, a da nijesu prihvaćene sugestije o oblježavanju svih službenih automobila, što jasno ukazuje o stepenu spremnosti da se iskreno uđe u rješavanje problema”, kazao je Koljenović.

On je ocijenio da Vlada takvim postupanjem dovodi sebe u situaciju da vrlo brzo može da očekuje lekcije sa međunarodnih adresa o tome šta znači implementacija principa sadržanih u POV-u .

Iz GA su apelovali na Vladu da preispita svoje odluke i aktivnosti u toj oblasti.

“Ukoliko ne prihvata preporuke Operativnog tima za implementaciju Akcionog plana POV-a, onda je treba rasformirati napraviti tijelo čije će se preporuke prihvatati”, kaže se u saopštenju.

Koljenović je rekao da odbijanje konkretnih i utemeljenih sugestija utiče na pad entuzijazna među građanima i civilnom sektoru, kao i na nedostatak uvjerenja da Vlada želi konstruktivnu saradnju.

Iz GA su podsjetili da je Akcionim planom za ispunjavanje ciljeva iz POV planirana realizacija niza konkretnih aktivnosti za poboljšanje javnih usluga, povećanje javnog integriteta, efikasno upravljanje javnim resursima, stvaranje sigurnijih zajednica i povećanje korporativne odgovornosti.

“Partnerstvo otvorenih vlada je multilateralna inicijativa čija je misija da obezbijedi konkretnu posvećenost vlada unapređenju transparentnosti, osnaživanju uloge javnosti u procesu kreiranja politika, borbi protiv korupcije i afirmaciji upotrebe novih tehnologija, u cilju jačanja upravljanja kroz saradnju između vlada i građana”, rekao je Koljenović, podsjećajući da je Crna Gora je postala član te inicijative u aprilu 2012. godine.

 

 

Portal Analitika