Otvaranju foruma prisustvovalo je niz ministara azerbejdzanske Vlade, među kojima ministar kulture i turizma Azerbejdžana, Abulfas Garajev, ministar ekologije i prirodnih resursa dr Husein Bagirov, ministar prosvjete Mikail Džabarov i prof. dr Hijran Husejnova, prva žena za pitanja djece, žena i porodice u Azerbejdžanskoj Vladi.
Ministarka Vlahović na Baku Forumu budućnosti dala je pozdravnu riječ, a pored nje prisutnima su se u uvodnom dijelu obratili i neka od najvećih svjetskih imena savremene nauke, prof. dr Erik Dreksler ( Eric Drexler), poznat kao otac nanotehnologija, prof. dr Ajmori Lovins (Amory Lovins), jedan od vodećih inovatora u oblasti energije, dr Žerom Glen (Jerome Glenn), predsjednik Milenijum projekta i dr Reil Miler (Reil Mille), prvi čovjek UNESCO-a za dugoročne strateške analize (foresight analisys).
Ministarka Vlahović u uvodnom obraćanju istakla je važnost globalnog djelovanja u rješavanju problema savremenog svijeta. “Novo vrijeme suočava nas sa globalnim izazovima za koje rješenje moramo nalaziti u globalnom djelovanju, umreženi i usmjereni ka istom cilju. Upravo ta sinergija siguran je put za bolje sjutra, a Baku Forum budućnosti izvanredan je primjer kako se naučnici iz svih krajeva svijeta okupljeni u okviru Milenijum projekta (jednog od najuticajnijih globalnih think tank-ova), bore zajednički, u ovom slučaju, za prevazilaženje pitanja od izuzetne važnosti za Azerbejdžan, i sigurna sam da će Vlada Azerbejdžana danas imati priliku da čuje nesumnjivo korisne analize, prijedloge i sugestije” istakla je Vlahović.
Nakon uvodnog izlaganja učesnici Foruma imali su priliku da vide neke od najnovijih globalnih inovacija, poput 3D printera, koji je ovom prilikom prvi put prikazan u Azerbejdžanu. Prisutnima se takođe, ovom prilikom putem hologramskog prikaza obratila i dr Ufuk Trhan, predsjednica M-GEN Centra, posvećenog studijama i analizama budućnosti, sa sjedištem u Istanbulu.
Ministarka Vlahović bila je učesnik i drugog panela, pod nazivom “Strateška uloga nauke i informacionih tehnologija za budući razvoj”. “Crna Gora nema naftu kao prirodni resurs, ali ima viziju i ideju društva znanja u koje već ulažemo, a primjer tome je 10 miliona vrijedan projekat osposobljavanja visokoškolaca, koji zapravo predstavlja potrebne preporuke tržištu rada i usaglašava sistem samog visokoškolskog obrazovanja sa potrebama tržišta rada“- istakla je Vlahović. Ministarka Vlahović istakla je i niz drugih projekata koji se realizuju u Crnoj Gori, a čiji cilj je povezivanje naučne zajednice, interno, ali i sa naučnom dijasporom i svakako globalnom naučnom mrežom. Stvaranje te mreže, u saradnji sa Milenijum projektom, planirano je realizacijom 3 projekta i to: Telemontenegro-a, Naučne mreže i Montenegro Future Foruma. „Dakle, ono što mi sad radimo je proces networking-a i stavljanje svih kapaciteta u funkciju izgradnje najboljih ljudskih resursa. Mladim ljudima se pravi kopča sa kompanijama i institucijama, a sa aspekta Vlade Crne Gore dobijamo povratnnu informaciju sa tržišta rada o kvalitetu obrazovnog sistema i eventualnim korekcijama koje je potrebno napraviti kako bi sto kvalitetniji kadar izašao sa univerziteta, što pripremljeniji za tržište i stvarni svijet koji ih očekuje nakon procesa školovanja. Ono što je naša preporuka Azerbejdžanu za vreme koje dolazi, a za koji smo uvjereni da će biti prava investicija jeste transfer crnog zlata u ljudsko zlato. Prirodni resursi imaju svoje granice i nijesu nepresušni, ali ono što treba graditi i u sta treba ulagati nesumnjivo jesu ljudski resursi i to je najtoplija preporuka zemlji prijatelju“- zaključila je Vlahović.
Ministarka Vlahović će kasnije danas biti učesnik press konferencije, kojom će biti zatvoren Baku Forum Budućnosti, nakon čega je očekuje niz bilateralnih susreta, među kojima će nesumnjivo najznačajniji biti sastanak sa ministrom komunikacija i informacionih tehnologija Azerbejžana Alijem Abasovim, oko mogućnosti za pružanje podrške izgradnji prvog naučno-tehnološkog parka u Crnoj Gori.