Obdukcioni zapisnik vještaka povodom smrti Drite Tafe dostavljen je Višem državnom tužilaštvu 29. januara.
Obdukcioni nalaz nije dostavljen Ministarstvu zdravlja, iako je ministar dr Vojislav Šimun očekivao i najavio da će ga, kada stigne, proslijediti međunarodnoj eksternoj komisiji u Sloveniji da bi se utvrdio uzrok smrti.
On je isticao da niko neće biti pošteđen odgovornosti te da će svu dokumentaciju izuzetu o liječenju pacijentkinje u Opštoj bolnici Bar i u
KCCG, uz zdravstveno-sanitarne nadzore i sve ostale segmente, poslati u Sloveniju na dodatno vještačenje.
Taj resor je slao urgencije Višem tužilaštvu, zahtijevajući nalaz, ali se sada ispostavlja da ga ne mogu ni dobiti.
Iz VDT-a je pojašnjeno da je Zakonikom o krivičnom postupku propisano da pravo na uvid u spise predmeta imaju oštećeni, njegov punomoćnik, kao i osumnjičeni, odnosno okrivljeni i branilac, te da iz tog razloga obdukcioni zapisnik nije dostavljen Ministarstvu zdravlja.
- U daljem toku postupka će se preduzeti sve mjere i radnje za kojima se ukaže potreba, u cilju rasvjetljavanja konkretnog događaja – kazali su iz VDT-a Pobjedi.
Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, Ministarstvo zdravlja i Više državno tužilaštvo će probati da nađu rješenje da bi se obdukcioni nalaz na zakonit način dostavio resoru kojim rukovodi dr Vojislav Šimun.
Više državno tužilaštvo je takođe angažovalo nezavisne vještake u ovom slučaju na čije su mišljenje i čekali da bi u okviru svojih nadležnosti istraživali da li je i ko kriv za smrt porodilje.
Ta institucija radi sudsko-medicinsku obdukciju, koja je dio spisa, a Klinički centar u kome je Tafa preminula takođe je oformio komisiju koja bi ustanovila zbog čega je došlo do naglog pogoršanja stanja i na kraju njene smrti. I Opšta bolnica u Baru je formirala komisiju, čiji je nalaz ukazao da su u toj ustanovi ispoštovane sve procedure tokom njenoj boravka.
Po službenoj dužnosti
Drita Tafa je preminula 2. novembra, nakon čega je Više državno tužilaštvo formiralo predmet 5. novembra.
Iz Višeg državnog tužilaštva su Pobjedi kazali da su tokom izviđaja prikupljena obavještenja od građana i podnijet prijedlog sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici za određivanje ekshumacije, nakon čega je donijeta naredba o obdukciji tijela.
Predmet je formiran po službenoj dužnosti nakon saznanja iz medija, kada je rukovoditeljka Lepa Medenica naložila ekshumaciju da bi se uradila obdukcija.
Nakon što je obdukcija urađena, čekalo se mišljenje nezavisnog vještaka sudske medicine o uzroku smrti.
Dr Vojislav Šimun je u novembru najavio da očekuju nalaz od VDT kako bi ga proslijedili nezavisnoj ekspertskoj komisiji u Sloveniji, sastavljenoj od brojnih specijalista iz te zemlje.
Ministar je na sjednici Odbora za zdravstvo, koja je sazvana zbog ovog slučaja u decembru prošle godine, kazao da je Slovenija izabrana da ne bi bilo uticaja na istragu.
- Upravo zbog toga nijesmo uzeli ljekare iz Srbije jer se oni poznaju i naši ljekari su tamo odlazili na specijalizacije. Nijesmo ni odavali imena članova komisije da se ne bi uticalo na njih – kazao je Šimun.
Drita Tafa se porodila 13. septembra u Opštoj bolnici Bar, a narednog dana je, zbog sumnje na komplikacije, upućena u KCCG gdje je bila do 25. septembra. Otpuštena je i došla na zakazanu intervenciju 30. oktobra. Nakon intervencije, došlo je do naglog pogoršanja zdravstvenog stanja i ona je preminula 2. novembra.
Ministar Šimun je u decembru kazao da je Ministarstvo zdravlja, pored izvještaja komisije za bolnicu u Baru, tražilo i izvještaj komisije za KCCG.
Propusti i protesti
Arben Tafa, Dritin suprug, u iskazu policiji, koji je pročitan na sjednici Odbora za zdravstvo od strane poslanika Miloša Konatara, naveo je da se nakon porođaja i operacije žalila na jake bolove, da je sjutradan upućena u KCCG, te da joj je ljekarka V. Đ. kazala: „Idi i spašavaj glavu“. Opisao je i njen boravak u KCCG i navode ljekare koji su iskazali sumnju da je nastupila sepsa. Kazao je i da je infromacije dobijao od žene koja je sa Dritom bila u sobi. Drita Tafa je preminula, a dijete koje je rodila je dobro i zdravo.
Na sjednici Odbora je tada dr Šimun kazao da je takvo obraćanje ljekara nedopustivo.
Takođe, na informacije da se suprug o zdravlju informisao tako što je komunicirao sa pacijentkinjom koja je sa njom bila u sobi, ministar kaže da mora postojati komunikacija između ljekara i porodice.
Kada je riječ o barskoj bolnici, najavio je da postoji praznina, ali da su u pregovorima sa kvalitetnim ljekarima koji će doći da rade.
– Da bismo vratili povjerenje u bolnicu, moramo da budemo realni i posložimo stvari kakve jesu – kazao je on.
Iz Ministarstva zdravlja ranije je saopšteno da ljekarka, koja je učestvovala u porođaju preminule porodilje iz Ulcinja, Vesna Đokvučić više ne radi u Opštoj bolnici u Baru. Direktor te zdravstvene ustanove Igor Karišik saopštio je, nedugo nakon smrti porodilje, da je komisija za kontrolu kvaliteta u Opštoj bolnici zaključila da su u liječenju Drite Tafa ispoštovana sva medicinska načela i sva pravila struke, u skladu sa trenutno važećim protokolima.
Zbog smrti Drite Tafe, 7. novembra u Ulcinju je održan masovni protest na kojem su članovi porodice, predstavnici civilnog sektora i vipe hiljada građana pozvali nadležne da ispitaju okolnosti pod kojima je ona preminula. Jedan protest je održan i prije tri godine, kada je u barskoj bolnici nakon porođaja preminula Ajla Hot, čija porodica još uvijek traži odgovore na pitanja - zbog čega se to desilo i ko je odgovoran.