Društvo

Udruženje mladih sa hendikepom: Povući predlog strategije razvoja socijalne zaštite

0406marinavujacicok
U
druženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) izražava nezadovoljstvo povodom predloga Strategije razvoja sistema socijalne i dječije zaštite za period do 2017. godine, saopštila je Portalu Analitika izvršna direktorica udruženja Marina Vujačić.

Udruženje mladih sa hendikepom: Povući predlog strategije razvoja socijalne zaštite
Portal AnalitikaIzvor

-UMHCG smatra da je početna i  polazna osnova pisanja Strategije potpuno pogrešna i pomalo besmislena. Strategija kao dokument nije mogla i smjela da proizađe iz Zakona o  socijalnoj i dječijoj zaštiti, već je jedna mjera prethodne strategije trebalo da bude usvajanje novog zakona. Samim tim već bi imali novi Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti koji je rezultat prethodne

strategije, a i novu strategiju čiji će predmet biti definisanje mjera i aktivnosti koje će doprinijeti mnogo većem obimu i razvoju različitih vrsta socijalnih usluga. Ovakvim pristupom su sva pravila dobre prakse prekršena na način što je Zakon, koji je trebao da proistekne iz prethodne Strategije, usvojen u vremenu kada je istekao period njene implementacije, a da pritom javnosti nijesu poznati rezultati iste- navedeno je u saopštenju.

Vujačić je podvukla da uvodni dio strategije mora da se sastoji od izvještaja o realizaciji prethodne, sa akcentom na pozitivne zaključke i rezultate ukoliko ih je bilo, kao i akcentom na nedostatke i propuste realizacije prethodne strategije u praksi.

-Zatim, uvodni dio je trebao da se sastoji od uticaja prethodne strategije i zaključaka na kojima je trebala da počiva nova strategija. Dodatno nedostaje sveobuhvatno istraživanje kojim je trebalo da se dođe do ukupne baze podataka o korisnicima usluga i ciljnoj grupi, socijalnom i materijalnom statusu, pružanim i nedostajućim servisima podrške, starosnoj, polnoj strukturi i svim drugim bitnim osobenostima. Istraživanjem su trebali da se dobiju svi neophodni podaci iz kojih bi mogle da proisteknu brojne mjere. Tako uvodni dio predloga nove Strategije ne bi skoro u cjelosti bio prepisan iz prethodne, već bi sadržao sve ove podatke i informacije- ističe se u saopštenju.

Kako je dodala, strategija ni u kom dijelu ne smije da se oslanja, poziva i citira nevažeći stari Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti, a da se onda u nekim djelovima bukvalno prepisuje novi zakon.

-Pitamo se kako se misli usvojiti nova Strategija posle novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti sa dijelom u kojem se poziva i govori o nevažećem Zakonu, i  to u sadašnjem vremenu kao da je Zakon i dalje na snazi. Šta je suština takvog pristupa? Kakav značaj ima Strategija koja se poziva na stari Zakon? Dodatno, mjere koje su definisane strategijom su trebale da budu  rezultat prethodne, jer je neozbiljno da se od 2008. ne posjeduje socijalni karton, baza podataka i razvoj informacionog sistema, potrebe građana za uslugama u socijalnoj i dječjoj zaštiti i slično. Izradu Strategije je trebalo početi sredinom prošle godine dok je još važila stara i završiti i usvojiti u decembru mjesecu prošle godine, kako bi se počela implementirati od početka 2013. a ne druge polovine 2013. ili čak 2014. godine- navela je Vujačić, napominjući da Strategija ne prepoznaje sve socijalno ugrožene grupacije kao što su beskućnici i korisnici psihoaktivnih supstanci. Naglasila je da je skoro nemoguće popraviti postojeći tekst Strategije ukoliko se ne shvati i prihvati da je polazna osnova Strategije pogrešna.

-Zbog toga tražimo povlaćenje predloga Strategije i vraćanje na početni nivo, kako bi se sveobuhvatnije i ozbiljnije pristupilo izradi ovako važnog dokumenta- zaključila je Vujačić.

 

Portal Analitika