Prema pisanju Dnevnih novina, američki i kanadski hakeri su napali klijente najveće crnogorske banke CKB koji koriste e-banking servis, tražeći da im dostave povjerljive lične podatke. U akciji „Fokus“ nedavno su uhapšeni pripadnici zagoričkog klana zbog nelegalnog „skidanja“ novca sa elektronskih računa klijenata više banaka.
Zaimović ističe da se relativno mali broj firmi bavi zaštitom internet sajtova, te da je poseban problem što zbog opšte nelikvidnosti potencijalni klijenti nijesu u mogućnosti da investiraju u poboljšanje sigurnosti sajtova.
-Trenutna situacija može da se toleriše, ali bi neka naprednija osoba mogla da obori nekolicinu sajtova u Crnoj Gori- ocijenio je Zaimović.
Preporučio je periodično mijenjanje šifri za mejl barem tri ili četiri puta godišnje, napominjući da šifre ne bi trebalo da sadrže imena djece, roditelja, ljubimaca, voljenih osoba i slično.
-Takođe, neophodan je redovni bekap poverljivih podataka sa veb sajtova i njegovo skladištenje na više različitih mjesta minimalno jednom sedmično u zavisnosti od dinamike njihovih izmjena. Treba izbjegavati logovanje na mejlove i servise na kojima se nalaze povjerljive informacije na javnim računarima koji su prometni. Korisno je i izbjegavati čuvanje lozinki i ostalih povjerljivih informacija kad nas browser pita da zapamtimo te šifre, pogotovo na računarima koje koriste više osoba- naveo je Zaimović.
Podvukao je da kartice i brojeve kartica treba čuvati isključivo na mjestima na kojima su od aposlutne tajnosti i po mogućnosti ih ne treba dijeliti nikome.
-Ne preporučuje se upisivanje brojeva kartica na sisteme i sajtove koji nemaju SSL sertifikat. Treba izbjegavati pisanje lozinki na papire, čuvanje lozinki na mejlove i medije do kojih može da se dođe, a naročito treba izbjegavati držanje takvih stvari pored računara, na tabli i slično, uz obavezno setovanje lozinke na svoj korisnički nalog operativnog sistema Pridržavanjem ovih pravila sigurno će se sigurnost privatnih i ostalih sistema podići na znatno veći nivo- naglasio je Zaimović.