Politika

Pozdravljamo sve korake koji će voditi potpunoj istrazi afere „Snimak“

2206StanoPRVA
K
ada je riječ o aferi „Snimak“, mi smo od samog početka pozvali na sprovođenje potpune istrage. Zato pozdravljamo sve što je učinjeno kao i dalje korake koji će voditi njenoj potpunoj istrazi, ističe portparol komesara za proširenje i politiku susjedstva Evropske komisije, Peter Stano.

Pozdravljamo sve korake koji će voditi potpunoj istrazi afere „Snimak“
Portal AnalitikaIzvor

 

U svjetlu nedavne odluke Vlade Islanda da privremeno obustavi pristupne pregovore za ulazak u Evropsku uniju i posjete crnogorskog premijera Mila Đukanovića Briselu, Peter Stano, portparol komesara za proširenje i politiku susjedstva Evropske komisije, ekskluzivno za Portal Analitika odgovara na pitanja o aktuelnoj poziciji Crne Gore i glavnim zadacima daljeg toka pregovaračkog procesa.

Stano podsjeća na ranije stavove Evropske komisije da brzina ulaska u Evropsku uniju zavisi isključivo od kvaliteta sprovođenja reformi. Za njih nijedna zemlja nema redni broj, i u Evropu će ući kada za to bude spremna, odnosno zatvori sva pregovaračka poglavlja.

- Vrijeme otvaranja Poglavlja 23 i 24 će zavisiti od kvaliteta Akcionog plana koji je Crna Gora pripremila. Kada usvojimo odluku da je Akcioni plan u skladu sa svim zahtjevima, preporučićemo zemljama članicama da otvore ta poglavlja. U zavisnosti od toga, Poglavlja 23 i 24 mogu biti otvorena za pregovore do kraja 2013. godine – pojasnio je Stano što možemo dalje očekivati kada je u pitanju otvaranje dva najznačajnija pregovaračka poglavlja.

2206Stano1

On ističe i da je usvajanje ustavnih amandmana sada među prioritetnim zadacima:

- Za ustavne promjene smo već nekoliko puta rekli da je neopnodno da se nastavi sa usvajanjem ustavnih amandmana, čime će se ojačati nezavisnost i odgovornost sudstva, onako kako je to već preporučila Venecijanska komisija – kazao je Stano i dodao da isto važi i za izborno zakonodavstvo.

Osvrćući se na sve do sada učinjeno, portparol komesara za proširenje izražava zadovoljstvo pristupnim procesom sa Crnom Gorom.

- Kada je riječ o pristupnim pregovorima sa Crnom Gorom, uključujući i procese skrininga, oni već dobro napreduju, ali je značajno da održite dosadašnji zamah u implementaciji svih neophodnih reformi – potcrtava Stano.

ANALITIKA: U skladu sa ranijim stavovima koje su iznijeli zvaničnici Evropske komisije, da li je nakon nedavne odluke Islanda, Crna Gora sada „prva u redu“ da postane naredni član Evropske unije? Od kojih odluka će to zavisiti?

2206Stano2

STANO: Proces pristupnih pregovora nije trka i zbog toga ni nemamo nikakve liste sa pozicijama – ko je prvi u redu, a ko drugi, treći. Brzina napretka u pristupnim pregovorima i vrijeme kada je neka zemlja zaista spremna da uđe u Evropsku uniju, zavisi od same zemlje: koliko brzo i efikasno ispunjava i zadovoljava zadate kriterijume, koliko posvećenosti pokazuje prema samom procesu i kako sprovodi neophodne reforme i već donešene zakone.

ANALITIKA: Da li dinamika pregovora Crne Gore sa EU može biti brža?

STANO: Pristupni pregovori su veoma temeljan, veoma zahtjevan proces. U tom procesu, najznačajnije je fokusiranje na samu suštinu reformi i da neophodne promjene u zakonodavstvu, ekonomiji, politici budu u skladu sa evropskim standardima. Kao što je i komesar za proširenje Štefan File nekoliko puta već rekao, ono što je bitno u procesu pridruživanja Evropskoj uniji jeste kvalitet, a ne brzina.

ANALITIKA: S obzirom na trenutku situaciju u Crnoj Gori, da li je realna nedavna procjena da će dva najznačajnija poglavlja – Poglavlje 23 i 24 – biti otvorena na jesen?

STANO: Nije riječ o procjeni, već o uslovima koje je neophodno ispuniti da bi se otvorila određena poglavlja. A onda je potrebno i da zemlje članice EU o tome donesu odluku. Vrijeme otvaranja ova dva poglavlja će, u prvom redu, zavisiti od kvaliteta Akcionog plana koji je Crna Gora pripremila.

Kada usvojimo odluku da je Akcioni plan u skladu sa svim zahtjevima, koji se odnose na mjerila za otvaranje pregovaračih poglavlja, preporučićemo zemljama članicama da otvore ta poglavlja. Ako se i one slože, Crna Gora će biti pozvana da pošalje svoju pregovaračku poziciju, na koju će Evropska unija odgovoriti svojom pozicijom. U zavisnosti od toga, Poglavlja 23 i 24 mogu biti otvorena za pregovore do kraja 2013. godine.

ANALITIKA: Da li možete prokomentarisati dogovor između pozicije i opozicije u crnogorskoj Skupštini oko parlamentarne istrage afere Snimak, kao i da okončaju ustavne promjene i poboljšaju izborno zakonodavstvo u skladu sa evropskim preporukama?

2206Stano4

STANO: Kada je riječ o aferi Snimak, mi smo od samog početka pozvali na sprovođenje potpune istrage. Zato pozdravljamo sve što je učinjeno kao i dalje korake koji će voditi njenoj potpunoj istrazi.

Za ustavne promjene smo već nekoliko puta rekli da je neopnodno da se nastavi sa usvajanjem ustavnih amandmana, čime će se ojačati nezavisnost i odgovornost sudstva, onako kako je to već preporučila Venecijanska komisija. Isto važi i za izborno zakonodavstvo.

ANALITIKA: Što je prvo sa liste preporuka Evropske komisije što Crna Gora mora da ispuni kako bi brže i efikasnije završila pristupni proces?

STANO: Kao što sam već rekao, suština pristupnog procesa nije u brzini. Ona je u kvalitetu sprovođenja reformi. Kada je riječ o pristupnim pregovorima sa Crnom Gorom, uključujući i procese skrininga, oni već dobro napreduju, ali je značajno da održite dosadašnji zamah u implementaciji svih neophodnih reformi.

Kristina JERKOV

Foto: ec.europe.eu, youtube.com

Portal Analitika