- U 2012 je više izdato radnih dozvola strancima nego što je zaposleno domaće radne snage, a ono što je još frapantniji podatak da u prvih šest mjeseci odnos domaće radne snage i strane radne snage je u korist radne snage 67 naprema 33 procenta, kazao je Bošković.
Stranci, koji pretežno dolaze iz Srbije, BiH, Rusije, Makedonije zapošljavaju se najčešće u oblasti građevinarstva i u ugostiteljstvu. Ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović, međutim, naglašava da Crna Gora ima potencijal koji bi trebalo zaposliti u tim sektorima, a prvi podaci pokazuju pozitivan trend.
- Prema podacima Zavoda za zapošljavanje na dan 17. jun 2013. na sezonskim poslovima je zaposleno 4924 crnogorska državljanina što je za 1256 novozaposlenih više. To je procenat 34,24 odsto u odnosu na isti dan prošle godine, istakao je Gvozdenović.
Da bi povećali broj naših radnika u sezoni, direktorica ZZZ, Vukica Jelić, navodi da ta institucija organizuje obuke za najtraženija sezonska zanimanja poput kuvara, konobara, barmena, sobarica i radnika za sektor brze hrane. Od značaja su, kako kaže, i pomoćni poslovi.
- Animirali smo veliki broj mladih ljudi, jer smatramo da je tu naš veliki potencijal, budući da preko 70 odsto poslova u sezoni su pomoćni poslovi gdje nijesu potrebna neka prethodna velika znanja i iskustva. U tom smislu mi smo mlade ljude uključili u radionice koje traju 2 ili 3 dana u svim gradovima Crne Gore, naglasila je Jelić.
Novi Zakon o zabrani nelegalnog poslovanja predviđa novine u vezi sa izdavanjem radnih dozvola. Jelić objašnjava:
- Poslodavci će morati u roku od 35 dana da završe sve proedure u vezi sa izdavanjem radne dozvole. Dakle, da uzmu radnu dozvolu kod Zavoda za zapošljavanje, da uzmu boravišnu dozvolu u MUP-u i da radnika zaposle, pa da ga preko JPR obrasca prijave.
U resornom Ministarstvu očekuju da do 2023. sektor turizma generiše oko 60 hiljada radnih mjesta i da sa preko 31 odsto učestvuje u ukupnoj zaposlenosti.
izvor:antenam.net