Zašto je smeđ?
Žuti šećer boju duguje melasi koja ostaje, tj. koja se dodaje tokom obrade (zavisno od proizvođača). Žuti šećer je u najboljem slučaju tek djelimično rafinisan, a često jednako rafinisan kao kristal šećer. Međutim, melasa mu daje jedinstven ukus i svojstva za kuvanje. Melasa je gusti, slatki tamnosmeđi ili tamnozeleni sok koji je nusproizvod, tj. ostatak nakon kristalizacije u postupku proizvodnje šećera od šećerne repe ili šećerne trske.
Šta sadrži?
Zbog dodatne melase, žuti šećer ima nešto veći sadržaj vlage od bijeog kristal šećera. Prisutnost vlage daje mu jedinstvenu teksturu, ali vlaga ne pomaže u smanjenju broja kalorija i ugljenohidrata. Jedna kašika žutog šećera još uvek sadrži oko 60 kalorija i 15 grama ugljenih hidrata, u suštini isto kao kristal šećer.
Uobičajene zamke
Kao i kod bilo kog unosa ugljenohidrata, unos žutog šećera treba pažljivo odmjeriti. Lako je unijeti previše žutog šećera, pogotovo kad ga dodate u druge namirnice. Naprimjer ako za doručak pojedete šoljicu kuvane kaše, unijećete 30 grama ugljenih hidrata. Dodavanjem dvije kašike žutog šećera udvostručiće se ukupna količina ugljenohidrata na nevjerovatnih 60 grama.
Hranljive materije
Naučni rezultati ne podržavaju ideju da je žuti šećer bitno hranljiviji od bijelog kristal šećera. Iako melasa ipak sadrži neke minerale i elemente u tragovima, količina melase koja se dodaje u žuti šećer nije tako velika da bi donijela velike prehrambene koristi. Dakle kod konzumiranja žutog šećera treba paziti na količinu.
(b92.net)