Na snagu će sjutra stupiti i Zakon o sprječavanju nelegalnog poslovanja kojim je utvrđena zabrana obavljanja djelatnosti suprotno zakonskim propisima u pogledu registracije i sticanja potrebnih odobrenja za rad, u cilju suzbijanja sive ekonomije.
Crnogorski parlament 19. juna je usvojio izmjene i dopune Zakona o PDV-u, kojima se, između ostalog podiže opšta stopa PDV-a sa 17 odsto na 19 odsto.
Poreski obveznici PDV po izmijenjenoj opštoj stopi treba da obračunavaju od prvog dana narednog poreskog perioda, jula, odnosno od sjutra i to za obavljene oporezive isporuke dobara i usluga nakon tog datuma.
Opšta stopa PDV-a u Crnoj Gori se nije mijenjala od donošenja prvobitnog zakona 2003. godine.
U Vladi od povećanja stope PDV-a očekuju prihode na godišnjem nivou između 35 i 40 miliona EUR. Oni smatraju i da će ta mjera u sadejstvu sa ostalim mjerama fiskalnog prilagođavanja doprinijeti potrebi smanjivanja javnog duga, a time se i pozitivno odraziti na veći nivo fiskalne stabilnosti, odnosno održivosti i finansijske i ukupne makroekonomske stabilnosti.
Vlada je odlučila da nižu stopu od sedam odsto i nultu ne mijenja.
U Vladi očekuju da će mjera povećanja PDV-a biti privremenog karaktera i da će se, momentom ostvarenja nultog deficita vratiti na prethodnu stopu PDV-a.
Zakonom o sprječavanju nelegalnog poslovanja utvrđeno je da je svaka informacija ili podatak o poreskom obvezniku koji posjeduje Poreska uprava (PU) dostupan javnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje slobodan pristup informacijama, kao i da je banka dužna da poreskom organu dostavi podatke o obavljenim transferima sredstava klijenta.
Kompanija i preduzetnik dužni su da otvore račun kod banke, obavljaju preko njega transfer novca uključujući i plaćanje poreza i doprinosa, kao i isplatu zarada i naknada zarada zaposlenima.
Utvrđen je i blagajnički maksimum koji za mala preduzeća i preduzetnike iznosi do dvije hiljade EUR, srednja do deset hiljada EUR i velika do 20 hiljada EUR.
Gotov novac koji u iznosu prelazi blagajnički maksimum, kompanije i preduzetnici su, prema zakonu, dužni da uplate na svoj račun na kraju radnog dana, a najkasnije narednog radnog dana do 14 sati.
Kompanije i preduzetnici čiji su računi blokirani dužni su da od saznanja za blokadu, gotov novac u cjelini uplaćuju na račun kod banke.
Zakonom je propisano i da su organizatori kulturnih, zabavnih, sportskih i drugih sličnih manifestacija dužni da poreskom organu prijave prihode koje ostvare nerezidenti u vezi sa tim manifestacijama i po tom osnovu uplate poreske obaveze.
Takođe je regulisan i postupak prijavljivanja rada stranaca i vraćanje neiskorešćene dozvole za rad stranca. Propisane su i strožije novčane kazne. (Mina business)