Najčešće se, kako kažu, susreću sa neposjedovanjem radnih dozvola, neizdavanjem fiskalnih računa, kao i zapošljavanjem stranaca bez prethodno obezbijeđene boravišne dozvole. No, pojačane kontrole natjerale su ugostitelje da itekako vode računa o zakonskim odredbama, budući da kazne nijesu nimalo blage.
Tako je u toku sezone oduzeto 130 kg ribe, koja je bila zdravstveno neispravna, a počinioci su kažnjeni sa pozamašnih 6.300 eura.
- Kontrolom u unutrašnjem prometu i na pijacama, utvrđujemo porijeklo ribe, gledamo deklaraciju i na osnovu podataka kontrolišemo ribare koji su dužni da vode dnevnik ulova, objasnio je inspektor za morsko ribarstvo, Miomir Tapušković.
Prema njegovim riječima, inspekcija je dužna da provjeri i da li riba ima dovoljnu težinu i veličinu, budući da nije rijetkost da se potrošači susreću sa mlađem.
Kontrola na moru podrazumijeva da se utvrdi i da li ribari posjeduju pravilan alat, dozvolu kao i da li se riba lovi na dozvoljenim mjestima.
Dragana Grbić Sekulović, veterinarska inspektorka koja vrši kontrolu bezbjednosti hrane, ističe da je tokom turističke sezone neophodna pojačana kontrola zbog velikih vrućina, a turisti kao i mještani, moraju biti sigurni da kupuju ispravne mesne proizvode.
- Svi prodajni objekti imaju sistematsko poslovanje koje mora biti u skladu sa Zakonom o bezbjednosti hrane. Sistem higijene mora biti pojačan, a mi utvrđujemo da li su sve procedure sprovedene, da li imaju ispravne laboratorijske nalaze, kazala je Grbić Sekulović.
Ona dodaje da kontrola nekada traje kratko, budući da se pretpostavlja da meso ne bi moglo biti dopremljeno do objekata, da prethodno nije izvršena kontrola i na granici.
Cica Tekić Obradović, sanitarna inspektorka zadovoljna je akcijom koju sprovode i ističe da je umrežavanje inspekcijskih organa umnogome pomoglo da se posao odvija brže i lakše.
Akcije su svakodnevne i vrše se kontrole svih objekata koji imaju hranu u promet. Ono što je njihov cilj jeste da potrošači budu bezbjedni.
- Osnovni cilj je da mi možemo da garantujemo bezbjedan proizvod koji dolazi do potrošača, naglašava Tekić Obradović.
Za sada, prema njenim riječima, nije bilo poziva u vezi sa istekom roka, te je bezbjednost hrane na zadovoljavajućem nivou.
Inspektori rada, pak s druge strane, najčešće nailaze na angažovanje radnika bez radnih i boravišnih dozvola. U tom slučaju, primjenjuje se kaznena politika koja predviđa da, ako inspektor utvrdi da zapošljeno lice ne posjeduje ugovor o radu, pravno lice se kažnjava u iznosu od 500 do 20.000 eura.
Na početku sezone je bio veći broj takvih slučajeva, ali kako vrijeme odmiče, inspektori imaju manji broj prekršajnih naloga.
- Opšti utisak je da je zajednički rad inspekcijskih radnika donio dobre rezultate. A uredni poslodavci nemaju čega da se plaše, i mi smo u tim objektima uvijek lijepo primljeni, ističe Pero Marojević, inspektor rada.
Da je pridržavanje Zakona o radu nužno, potvrdio nam je i Jovo Perović, menadžer restorana „Solo mio“, koji je kazao da ih je iskustvo tokom prethodnih godina naučilo da su za dobro i čisto poslovanje, neophodni čisti papiri. Ove godine, dodaje Perović, svjesni pojačanih kontrola, spremno su dočekali sezonu i problema nema.