- Nasilne akcije pojedinih demonstranata, poput jučerašnjih, izazivaju i podstiču neravnopravnost, mržnju i netrpeljivost a to spada u teške slučajeve diskriminacije, zabranjene zakonom i kažnjive. Stoga vjerujem da će i snimci koje su zabilježile policijske sigurnosne kamere moći će da se koriste kao dokaz u krivičnom postupku, kako bi se u budućnosti spriječile eventualne slične reakcije, smatra Ana Ponoš iz Pozitivne.
Ona dodaje da je parada ponosa trebalo da pošalje poruku da „svi, bez obzira na različitosti, moramo uživati ista prava u našoj zemlji, koja su nam Ustavom zagarantovana“.
U njenoj partiji smatraju da je „za stvaranje jakog demokratskog i građanskog društva veoma važno da se oslobodimo svakog oblika diskriminacije, nasilja, netolerancije i predrasuda“.

Ponoš kaže da „društvo koje teži demokratiji ne može dozvoliti da se nasilje i diskriminacija tretiraju kao društveno prihvatljivi“, i dodaje da ona i partija kojoj pripada „oštro osuđuju nasilne akcije“ kojima je i ona sam juče svjedočila u Budvi.
Snežana Burzan, savjetnica predsjednika Skupštine Crne Gore za odnose sa javnošću, koja je juče prisustvovala Paradi ponosa u svojstvu izaslanika predsjednika Krivokapića, ističe da je za Crnu Goru i njen put ka EU „svaki korak u razvoju demokratije važan napredak“, te da je „dobro što je održana prva javna šetnja LGBT osoba“.
Burzan smatra da na „putu ka razvijenom svijetu moramo prihvatati najviše standarde u ostvarivanju i zaštiti ljudskih i manjinskih prava i sloboda“. Ona dodaje da su u pitanju „procesi koji traju dugo i nijesu ni malo laki“, te da je „najteže uticati ili mijenjati svijest i ponašanje ljudi“.

Savjetnica za odnose sa javnošću predsjednika Skupštine Crne Gore, smatra da je u Budvi „grupa huligana uskraćivala pravo na šetnju – nasiljem i izazivanjem nereda, ugrožavanjem slobode“, ali i nije bilo težih posljedica zahvaljujući policiji Crne Gore.
Osveštanje trga gdje su boravili učesnici crnogorske Parade ponosa od strane paroha SPC-a, Snežana Burzan vidi kao „ostvarivanje prava tih građana i te crkve, ali s druge strane, sam taj događaj uklapa se u već viđene modele djelovanja SPC-a u Crnoj Gori“.
- Licemjerno je da crkva među čijim su velikodostojnicima pripadnici LGBT populacije, “čiste” mjesto na kojem je bila Parada ponosa. Cinično je što se ta crkva godinama i vjekovima unazad bavi uskraćivanjem, odnosno nepriznavanjem osnovnih ljudskih, nacionalnih i vjerskih prava Crnogoraca i Crnogorki, objašnjava savjetnica za odnose sa javnošću predsjednika Skupštine Crne Gore.
Burzan zaključuje da „svi građani moraju biti na isti način zaštićeni pravima i slobodama, legislativom koja će obezbjeđivati pravo na jednakost u različitostima“, te da „svako od nas ima pravo na slobodu, odnosno nema pravo da ograničava slobodu drugih“.
Foto: Balsa Rakočević, Ana Ponoš (privatna arhiva)