Odmah nakon tog incidenta, ornitolozi koji rade na solani primijetili su da se flamingosi čudno ponašaju, da su uznemireni i da su raspoređeni i po drugim bazenima solane, daleko od mjesta gniježđenja. Ovo je ornitolozima djelovalo čudno s obzirom da se tokom inkubacije jaja ne udaljavaju od kolonije. Detaljnijim istraživanjem napuštenog gnjezdilišta u blatu su uočeni ljudski tragovi a sva jaja sa gnijezda su nestala, saopštili su
Portalu Analitikaiz CZIP-a.
Intenzivnim prisustvom ornitologa na solani, nekoliko parova flamingosa je opet počelo gniježđenje, ali su njihova gnijezda nedavno poplavljena i kolonija posve uništena.

Gniježđenje flamingosa postao je strateški cilj domaćih i stranih ornitologa kada su prije petnaestak godina počela intenzivna istraživanja ovog, na istočnom Jadranu, najznačajnijeg gnjezilišta, zimovališta i odmorišta ptica na jesenjoj i proljećnoj seobi. Činjenica da je fondacija Euronatur- Evropska prirodna baština iz Njemačke finansirala monitoring krivolova na solani kako bi se, između ostalog, obezbijedio mir flamingosima, govori o interesovanju Evrope za ovo područje i ovu vrstu.
Ovo je još jedna u nizu tužnih priča našeg odnosa prema prirodi i prema vrstama od kojih možemo imati samo koristi. U ovom slučaju, flamingosi su izuzetan mamac za turiste, što pokazuje i veliki broj poziva ljubitelja prirode, turista i turističkih agencija u Crnoj Gori koje su ih željele uvrstiti u svoje programe posjeta Ulcinju.
Ovo je bilo prvo gniježđenje ove vrste u Crnoj Gori i jedino na istočnoj obali Jadrana.