Društvo

Kamataši uskoro na udaru policije

0408-kamatasi
K
amataške organizovane grupe i pojedinci koji godinama unazad nezakonito, ali ipak javno, zgrću novac od ugroženih, uskoro će se naći na udaru planske policijske akcije. Nezvanično, policija, koja uglavnom zna imena većine vinovnika zelenaških poslova, ulazi u opsežnu istragu koja bi trebalo da potraje duži vremenski period, a kao rezultat se očekuju brojna hapšenja, kako zbog kamatašenja, tako i zbog drugih krivičnih djela, saznaju Vikend novine.

Kamataši uskoro na udaru policije
Portal AnalitikaIzvor

Protivzakonito pozajmljivanje novca na kamatu, ili zelenašenje, sve je češći način rješavanja, koji umjesto da riješi problem često donosi još veće. Kako nezvanično saznaju Vikend novine, policija je odlučila da kamatađima stane na put. U toku je akcija koja bi trebalo da rezultira hapšenjem članova više kriminalnih grupa koji se, pored drugih kriminalnih djelatnosti poput šverca droge ili pranja novca, abve zelenašenjem.

- Zelenašenje je potencijalni vid sporedne kriminalne aktivnosti koje policija registruje kod određenog broja kriminalnih grupa. U slučajevima zelenaštva postoji potreba preduzimanja policijskih aktivnosti na identifikovanju eventualno drugih krivičnih djela, kao što su pranje novca, krijumčarenje narkotika i slično. Zbog aktivnosti koje policija preduzima, nismo u mogućnosti da u ovom dijelu saopštimo detaljnije podatke, stoji u odgocorima policije upućenim Vikend novinama.

Jedan od načina dokazivanja zelenaša, kako su pojasnili u policiji, jeste analiziranje ugovora koje potencijalni kamataši sklapaju kod suda ili notara.

- Takođe, prikupljaju se saznanja o vlasničkim promjenama u njihovim listovima nepokretnosti jer ugovori u ovakvim situacijama nisu ništa drugo do zelenaška zaštita za vraćanje zajma, naveli su iz policije.

Iako je riječ o krivičnom djelu za koje je predviđena višegodišnja zatvorska kazna, svakodnevno se u dnevnoj štampi mogu pročitati oglasi u kojima se nudi pozajmica uz određenu kamatu, a kao garancija se traže nekretnine ili automobil. Takođe, što je veća pozajmica, manja je kamata. Svako kašnjenje obračunava se po principu kamata na kamatu. Iz policije su kazali da „operativni podaci ukazuju na to da su češći slučajevi većih novčanih pozajmica u desetinama hiljada“.

Krivično djelo „zelenašenje“ prati izuzetno komplikovano dokazivanje. Proces nerijetko ne odmakne dalje od tužilaštva, a Uoravi policije su, u toku prošle godine, prijavljena tek tri ovakva slučaja.

Ni crnogorski sudovi se tokom prethodne tri godine nisu umorili utvrđujući da li je bilo zelenašenja. Prema zvaničnim podacima, tim slučajevikma bavili su se svega devet puta, od čega su samo dva postupka rezultirala osuđujućom presudom – jedna osoba je kažnjena na godinu dana zatvora, a druga na tri mjeseca uslovno.

Zelenaštvu se teško ulazi u trag, ali ako se pojave dokazi da se ovo krivično djelo desilo počinioci će morati da plate novčanu kaznu ili odleže nekoliko godina u zatvoru. U zakonu se navodi da će za davanje novca na zajam nekom licu, iskorišćavajući teško imovinsko stanje, teške prilike, nuždu, lakomislenost ili nedovoljnu sposobnost za rasuđivanje, kazniti od novčane kazne, pa do osam godina zatvora, zavisno od posljedica nastalih kod zajmoprimca, kao i iznosa imovinske koristi koju je zelenaš tim poslom pribavio, pišu Vikend novine.

Foto: novosti.rs

 

Portal Analitika