Društvo

Uković: Inicijativa Pozitivne zadnja prilika za rješenje problema Roma

ukovicok2008
I
nicijativa Pozitivne Crne Gore da  podnesu  amandman na izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika, prema kojem bi Romi imali jedan zagarantovan mandat u nacionalnom parlamentu je zadnja prilika da se konačno obezbjedi sistemsko rješenje za autentično predstavljanje Roma u crnogorskom parlamentu, što do sada nije bio slučaj, saopštio je potpredsjednik Romskog savjeta Muhamed Uković.

Uković: Inicijativa Pozitivne zadnja prilika za rješenje problema Roma
Portal AnalitikaIzvor

- Odsustvo političke participacije Roma u procesima odlučivanja u crnogorskom društvu, ubjedljivo govori o tome da jedna demokratska ključna karika u integraciji romske zajednice nedostaje, a bez koje se ne može govoriti o cjelini demokratskih procesa u Crnoj Gori. Zagarantovani mandat  je jedino i najbolje moguće rješenje u ovom trenutku, za političko predstavljanje Roma u crnogorskom parlamnetu. Time bi se rom­skoj za­jed­ni­ci omogu­ći­lo da se nji­hov glas ču­je u crnogorskom parlamentu, ali se  istovremeno stvaraju pravni preduslovi za djelotvorno učešće Roma u procesu odlučivanja i njihovo učešće u institucijama sistema. Ka­ko sa­da stva­ri sto­je, Ro­mi su politič­ki izo­lo­va­ni i mar­gi­na­li­zo­va­ni – navodi se u saopštenju koje je Portalu Analitika dostavio Uković.

On je istakao da je osnovna funkcija parlamenta da predstavlja i zastupa intererese svih građana.

- Ukoliko parlament na adekvatan način ne predstavlja određenu zajednicu i ona se zbog toga osjeća politički diskriminisanom, legitimnost parlamenta se dovodi u pitanje. Zbog toga je neophodno da sastav parlamenta u potpunosti odražava sve društvene raznolikosti, koja garantuje političku jednakost. Moderna demokratija podrazumjeva, srazmjernu participaciju svih zajednica u institucijama sistema – rekao Uković.

Dalje se navodi da Romski savjet apeluje  na predstavnike svih parlamentarnih političkih stranaka, posebno na vladajuću koaliciju DPS-SDP  “da podrže amandman Pozitivne Crne Gore, jer je postojeći cenzus 0.70 odsto za zajednicu koja u ukupnoj strukturi stanovništva učestvuje sa 1.% prosto nedostižan”.

 

Portal Analitika