Finansijske vlasti, u završnom izvještaju, terete bivšeg ministra ne samo za komercijalnu utaju poreza, već i poresku prevaru, tvrdi bečki nedjeljnik "Format".
Prema tom izvještaju, Graser nije oporezovao oko 10 miliona eura prihoda u periodu od 2009. do 2010. i time utajio 4.950.263 eura poreza.
U slučaju osude Graseru prijeti do deset godina zatvora, kao i novčana kazna koja može iznositi čak utrostručeni iznos utajenog poreza, to jest 15 miliona eura.
Završni izvještaj finansijske vlasti proslijedile su državnom tužilaštvu za borbu protiv privrednog kriminala i korupcije, koje odlučuje o daljem djelovanju.
Finansijske vlasti su analizirale Graserove konstrukcije sa fondacijama i firmama u poreskim oazama, te mu prebacuju utaju poreza uz korišćenje lažnih poslova ili drugih lažnih djela, krivično djelo koje je tek 2011. godine uvedeno u zakon, kako bi se lica koja žele da izbjegnu porez smjestila u zatvor.
Pošto je Graser svoju poresku prijavu za 2009.i 2010. predao tek u martu 2011. i 2012., on potpada pod novi zakon.
Finansijske vlasti prebacuju Graseru da je uspostavio nepreglednu konstrukciju napravljenu od inostranih pravnih lica.
Tvrdnje Grasera da je njegov poreski savjetnik sve organizovao i da je imao povjerenja u njega nailaze na nerazumijevanje kod finansijskih vlasti.
- Graser posjeduje nadprosječno znanje o porezu, koje je stekao u okviru svog obrazovanja i za vrijeme obavljanja funkcije ministra finansija - navodi se u izveštaju.
Graser je od 2000.do 2007. bio na mjestu ministra finansija Austrije.