Na suze gledamo kao na znak slabosti. Plačemo jer smo tužni, nesrećni, jer nas boli, ali da li ste znali da suze sa sobom donose i neke dobrobiti?
Plakanjem se možemo osloboditi od stresa i negatinih emocija koje su se nakupljale u nama, zbog toga, ali i još nekih činjenica suze su dobre.
Biohemičar Vilijam Frej iz Medicinskog centra “St. Paul-Ramsey” u Minesoti je podijelio suze u tri vrste, zavisno od hemijskih razlika u njima. To su: emocionalne suze koje plačemo kada smo tužni, frustrirani, srećni ili pod stresom. Bazalne suze, koje otpuštaju suzne žlijezde i koje štite oči od bakterija. Suze koje vlaže oči - one predstavljaju refleks oka kao zaštitu od čestica u vazduhu.
Suze poboljšavaju vid: Membrana oka može biti dehidrirana i isušena, zbog čega se javljaju problemi s vidom, a slika je jednostavno zamagljena. Kada plačemo, suze osiguravaju vlažnost membrane te na taj način olakšavaju i poboljšavaju vid.
Suze čiste oči: Kao što su "prirodni stanovnici" svakog dijela našeg tijela, tako se bakterije nalaze i u očima. Kako se one ne bi razmnožile i postale problem, suze stižu u pomoć, jer djeluju kao prirodni antibiotik. Naime, one sadrže tečnost zvanu lisozom koja može ubiti do 95 odsto bakterija u očima za samo pet minuta.
Suze ublažavaju stres: "Kada ste uznemireni ili pod stresom, hemikalije su u neravnoteži i nakupljaju se, a plakanje pomaže u njihovom smanjenju. Kažu da je osoba koja plače kada je pod stresom u manjoj mjeri depresivna. Emocionalne suze takođe ispuštaju hormone, kao što je adrenokortikotrop i leucin encefalin, koji ublažavaju uticaj stresa na tijelo", objasnila je dr Ebigejl San.
Suze eliminišu toksine: U svojim istraživanjima, dr. Frej je ustanovio kako "normalne suze" sadrže 98 odsto vode, a emocionalne suze sadrže hormone stresa, koje tijelo ispušta kako bi se oslobodilo viška toksina.
Suze štite od iritanata: Jeste li se zapitali zašto plačemo kada sječemo luk? Kad sječemo luk oslobađa se enzim sintaza lakrimatornog faktora. Taj enzim reaguje sa sulfoksidima (kojima luk obiluje) i pretvara ih u sulfeničnu kisjelinu. Ona je jako nestabilna i brzo prelazi u sin-propantial-S-oksid. Kada je detektuju nervni završeci naših očiju, prepoznaju je kao stvar koja bi mogla oštetiti naše oči. Signal se šalje u mozak, koji zatim aktivira signal za refleksne suze.
Izvor: ordinacija.hr