List piše da su troškovi plaćeni nakon odluke suda da su pojedine aktivnosti NSA bile neustavne.
Kompanije "Gugl", "Jahu", "Majkrosoft" i "Fejsbuk" pretrpjele su troškove da bi ispunile nove zahtjeve za sertifikaciju nakon presude FISA suda.
FISA je Zakon o nadgledanju i obavještajnim radnjama u inostranstvu iz 1978. godine, a u sudskoj presudi od oktobra 2011. godine navodi se da je NSA time što nije razdvojila domaće od stranih komunikacija prekršila četvrti amandman.
Iako se ova presuda ne tiče direktno programa "Prizma", dokumenta koja je "Gardijanu" proslijedio odbjegli američki obavještajac Edvard Snouden opisuju probleme koje je ova odluka nanijela agenciji i napore koje je trebalo da uloži da bi uskladila svoje operacije.
Ovaj materijal prvi je dokaz finansijskog odnosa između vodećih internet kompanija i NSA, navodi britanski list.
Obavještajna agencija mora da ima godišnje "sertifikate" koje potpisuje FISA sud kako bi imala pravni okvir za operacije nadzora.
Međutim, sertifikati su, nakon presude, bili obnavljani na privremenoj osnovi, dok je agencija radila na iznalaženju rešenja za procese koji su proglašeni nelegalnim.
U blješci NSA sa oznakom "strogo povjerljivo" iz decembra 2012. godine navodi se da je to dovelo do višemilionskih troškova, koje je moralo da pokrije Odjeljenje za posebne izvore ove agencije.