„U ovoj situaciji se može govoriti samo u okviru vjerovatnoće, jer da bi se potvrdila epidemija moraju se utvrditi izvor infekcije i sam uzročnik - mikrobiološki agens koji treba da se nađe u izvoru infekcije i u uzorcima materijala za mikrobiološku dijagnostiku uzetim od oboljelih pacijenata. Dokazivanje traži vrijeme da bi se uradile analize, kazao je Mugoša , naglasivši da se samo u 30 do 40 odsto infekcija otkrije uzrok.
On je istakao da se ipak na osnovu toka epidemijskog procesa koji karakteriše naglo izbijanje i veliki broj inficiranihm može zaključiti da se radi o epidemiji iz jednog izvora, te da je u situaciji da je do povećanog obolijevanja došlo u vrijeme neposredno po havariji na sistemu vodosnadbijevanja sa posljedičnom distribucijom higijenski neispravne vode za piće, može se pretpostaviti da se radi o hidričnoj epidemiji, kazao je Mugoša.
Upitan kako objašnjava pojavu bakterije eserihije coli u vodi sa Merića vrela kada to područje nije naseljeno, on kaže da se ta bakterija osim u crijevima čovjeka može naći i kod životinja.
"Tako je moguće da se pojavi i u nenaseljenim mjestima na kojima životinje imaju pristup", kazao je Mugoša.
foto: un.org.me