U Konzulatu Mađarske u Subotici zakletve se polažu gotovo svakodnevno, jer se dnevno primi više desetina zahtjeva. Slična situacija je i u Beogradu, a list podsjeća da je u toku i prijavljivanje za birački spisak za izbore naredne godine u Mađarskoj.
Uslov za dobijanje državljanstva je dokaz da su im preci rođeni na teritoriji tadašnje Austrougarske do 1921. godine, kao i srednji nivo znanja mađarskog jezika. Uslove ispunjavaju i oni kojima su preci rođeni u Bačkoj od 1941. do 1945. godine, kada je prilikom podjele Jugoslavije ona pripala tadašnjoj Mađarskoj.
- Interesovanje je toliko da su kod nas rezervisani svi termini do novembra, a razgovore sa novim kandidatima zakazujemo za decembar. Kada građani predaju zahtjev i prođu intervju, čekaju od tri do šest mjeseci kako bi im Ministarstvo unutrašnjih poslova Mađarske dalo državljanstvo. Nakon toga polažu i zakletvu - objašnjava Ana Slanjinka, konzul u Mađarskoj ambasadi u Beogradu, i naglašava da se za ovu proceduru ne plaćaju nikakve takse.
Blic piše kako je većini građana Srbije osnovni razlog zapošljavanje u zemljama EU,a ali i činjenica da je školovanje u mađarskim školama i na fakultetima besplatno. Pored toga, olakšana je kupovina nekretnina ili automobila u Mađarskoj.
Foto: tportal.hr