Predsjednik barskog Udruženja, poznatog po najvećem broju maslinara u Crnoj Gori, naglašava da je slab rod posljedica ekstenzivnog načina obrade maslinjaka, što kao rezultat ima velike razlike u rodu.
“Prošle godine imali smo odličan rod, a ove nema gotovo ništa. Ako se osvrnemo na ranije godine, od posljednjih šest, četiri su bile slaborodne. Maslina zahtijeva stalnu brigu i konkretne mjere, a naši maslinari nisu u mogućnosti da primjene sve potrebne agrotehničke mjere. Stoga imamo velike razlike u rodu od godine do godine”, naglašava Martinović.
Sagovornik Portala Analitika kaže da ove godine uljari nemaju što otvarati svoje mlinove.
-Ako ih otvore to će biti prije svega zbog solidarnosti sa maslinarima, da se obradi i ta mala količina maslina, a ne zbog toga što će od toga imati koristi, ističe Martinović, objašnjavajući o koliko je lošoj godini riječ.
Da situacija nije ništa bolja ni u budvanskoj opštini potvrđuje predsjednik njihovog Udruženja maslinara Zoran Miković.
Napominje da je poslije velikog prošlogodišnjeg roda ova godina izuzetno loša i zbog toga što je masline napala mušica.
“Kod nas vam je u maslinarstvu kako Bog hoće. Jedne godine ima druge nema, kaže Miković.
Prema njegovim riječima mlinovi u Buljarici i Reževićima neće imati mnogo posla, a prošle godine se teško dolazilo na red pa je masline nosio u Radanoviće.
Ni u susjednom Tivtu nije bolja situacija, kaže Obrad Mandić, predsjednik maslinarskog društva “Boka”.
Objašnjava da ove godine nema ni 5 odsto prošlogodišnjeg roda, a razlog je, kaže, što je bilo dosta kiše u vrijeme cvjetanja masline.
"Imali smo upornu kišu kad je maslina bila u cvijetu, tolika voda je sve uništila i to je uticalo da imamo lošu godinu", kaže Mandić.
Upitan da li će slab rod uticati na cijenu ulja, naglašava da kod nas o tome ne treba brinuti.
"Mi i onako uvozimo velike količine ulja, tako da potrošaći ne moraju da brinu, kaže na kraju predsjednik maslinarskog društva „Boka“.
foto. barinfo.me