Portparol Bijele kuće Džej Kerni ima u opisu radnog mjesta da ublaži loše vijesti, piše „Špigel“ koji je i otkrio da je NSA navodno prisluškivao kancelarkin telefon. Ovoga puta je Džej Kerni izjavio – bolje reći pročitao pažljivo sročenu izjavu – da je Obama već razgovarao sa Merkelovom i uvjerio je da Sjedinjene Države njenu komunikaciju „ne prisluškuju“ i da je „neće prisluškivati“. Špigel i drugi mediji pažljivo analiziraju ovo saopštenje i hvataju se za glagolska vremena koja je koristio Kerni – prezent i futur. A šta je sa perfektom? Da li je NSA do sada prisluškivao kancelarku?
I Berlin zna da se igra saopštenjima, pa je tako kancelarka pred kamere poslala portparola svoje vlade Štefana Zajberta.
„Kancelarka je telefonom komunicirala sa predsjednikom Obamom. Jasno je rekla da prisluškivanje – ako se navodi potvrde – vidi kao potpuno neprihvatljivo. Među prijateljima i partnerima, a to su Njemačka i SAD već decenijama, ne smije biti prisluškivanja jedne šefice vlade. To bi bilo rušenje povjerenja i sa tom praksom mora smjesta da se prestane“, kazao je Zajbert.
Trenutak je za Obamu posebno nezgodan. U ponedjeljak mu je „duboko neslaganje“ sa špijunskim programom prenio i francuski kolega Fransoa Oland, nakon izvještaja da su Amerikanci presreli preko 70 miliona telefonskih razgovora francuskih građana. Protest je izrazila i predsjednica Brazila Dilma Rusef, koja je čak otkazala sastanak sa Obamom.
Špigel podsjeća da je do sada njemačka kancelarka umanjivala značaj američke špijunaže i govorila da „nema razloga da sumnja da su se SAD držale njemačkog prava“. Kritičari primjećuju ironiju – kada je Edvard Snouden obznanio da Amerikanci prisluškuju milione ljudi širom svijeta Merkelova je „spuštala loptu“, a sada reaguje oštro jer je i sama postala žrtva.
Zbog afere sa špijuniranjem Nacionalne američke agencije za bezbjednost, Obama je najprije morao da smiruje njemačku kancelarku. Sad obrazloženje traži i predsjednik Francuske Oland.
Francuski „Le Figaro“ piše da „Evropa nije tek sada saznala za prismotru koju vrši NSA, ali da slučaj Angele Merkel daje prisluškivanju spektakularne razmjere“. Amsterdamski Telegraf navodi da „države i predsjednici nemaju prijatelje nego samo interese“, ali da je ovdje Obama preterao.
„Razumljiv je bijes Angele Merkel koja je odrasla u Istočnoj Njemačkoj, u kojoj je prisluškivanje bilo sveprisutno. Prisluškivati lični telefon prijateljskog šefa vlade – to je jednostavno previše.“, ističe Telegraf.
„SAD su nekada bile simbol slobode i ljudskih prava. Sada se ponašaju kao svjetska sila koja se ne boji zakona i radi o glavi i sopstvenim saveznicima“, piše „Noje osnabriker cajtung“, uz konstataciju da je prijateljstvo Amerike i Evrope splasnulo za vrijeme vladavine američkog predsjednika Džordža Buša.
-Sada će to prijateljstvo biti nepopravljivo narušeno. Novi skandali koji se otkrivaju u vezi sa špijunskom aferom NSA poprimili su razmjere koje drastično potkopavaju povjerenje u Obamu. Nevažno je da li je znao šta rade njegove tajne službe – politički je Obama potpuno zakazao- ističe se u članku.