Kultura

Pet naučnih teza o Vagneru i njegovom djelu

2510vagner
B
aletska škola „Princeza Ksenija“ obilježava jubilej velikog njemačkog kompozitora Riharda Vagnera, pa je tim povodom juče organizovala Simpozijum „Vagner u Crnoj Gori - 200 godina od rođenja“.

Pet naučnih teza o Vagneru i njegovom djelu
Portal AnalitikaIzvor

Na Simpozijumu su svoje naučne radove predstavili Dragana Jeremić - Molnar, Aleksandar Molnar, Milena Medić, Ana Petrov, Sonja Marinković, te Vanja Pantović, direktorica baletske škole, koja je bila medijator Simpozijuma.

Skup su prije toga pozdravili ambasador Njemačke Pijus Fišer, princ Nikola Petrović Njegoš i gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović.

- Organizovanje jednog ovakvog Simpozijuma sa muzikolozima na Cetinju je značajna, neobična i hrabra inicijativa, jer Rihard Vagner nije bio samo jedan od najgenijalnijih i najkompleksnijih, već i jedan od najosporavanijih kompozitora. Kaže se da nikad nije postojao kompozitor sa toliko njemačkih crta, a u isto vrijeme bio toliko protivurječan - kao Rihard Vagner – naglasio je Fišer.

Princ Nikola Petrović je izrazio zadovoljstvo što prisustvuje jednom ovakvom događaju, ne samo zato što je i on muzičar, već što voli evropsku epohu romantizma. - Za mene je Vagner velikan i njegova muzika asocira na naša brda. Mislim da bismo jednog dana mogli da snimimo film po njegovoj muzici u našim pejzažima, a adrenalin koji Vagnerova muzika pruža, vrlo je sličan našoj kulturnoj tradiciji. Posebno mi je drago zbog poklapanja sa godišnjicom Njegoša. To su dva prava velikana.

2510vlahovic1Gradonačelnik Cetinja Bogdanović potcrtao je značaj čuvenog njemačkog umjetnika.

- Vagnera čovječanstvo cijeni kao izuzetno važnog aktera, čiji je značaj u istoriji muzike nezaobilazan i dragocjen. Opus koji je ostavio za sobom, čini ga jednim od najvećih virtuoza opere ili, kako je sam govorio, muzičke drame. Uz to, nezaobilazno je pomenuti njegov pjesnički, esejistički i teoretičarski rad – istako je, a zatim čestitao organizatorima i zvanično otvorio Simpozijum.

Dr Aleksandar Molnar je svoju prezentaciju „Vagnerov epohalni neuspjeh u obnovi dionizijske tetralogije“ posvetio vezi Vagnera i stare Grčke.

- To je, prije svega, tetraloška forma koja se u Grčkoj pojavila, a koju je Vagner želio da obnovi u 19. vijeku, smatrajući da je to jedna optimalna formula za preporod ne samo umjetnosti, nego i njemačkog društva. Implikacije i mogućnosti primjene tog njegovog, tzv. regenerativnog učenja bile mnogo šire – on je očekivao preporod cijele Evrope.

Dr Dragana Jeremić - Molnar govorila je o „Vagnerovom pokušaju resakralizovanja svečanosti“, naglasivši da se taj kompozitor „okrenuo antici kako bi u njoj pronašao podsticaje za prevazilaženje aktuelne krize umjetnosti i religije“. Dr Milena Medić je govorila na temu „Vagnerova Izolda: Hromatski ekscesi dioniskog menadizma“, dr Ana Petrov „Između vagnerijanstva i (prikrivenog) anti-vagnerijanstva: Slučaj Niče – Vagner“, dok je dr Sonja Marinković izlagala na temu „Vagner i slovenska opera“, govoreći o pitanju odnosa slovenskih operskih kompozitora prema Vagnerovom naslijeđu.

- Posebno je ukazivano na značaj Vagnerovog uticaja na Aleksandra Serova, Bedžiha Smetanu, Milenka Paunovića i Petra Konjovića. Među vagnerijancima je zanimljivo ukazati na to da vrhunski umjetnici nikad uzor nisu slijedili mehanički, već su ostvarivali reinterpretaciju, otvarajući perspektivu za njihov razvoj.

Istog dana, u amfiteatru Univerziteta Donja Gorica upriličen je „Čas regeneracije“, na kojem su iznijeti zaključci sa ovog Simpozijuma, kroz multimedijalnu prezentaciju.

Povodom Simpozijuma koji je organizovala Baletska škola „Princeza Ksenija“, uz podršku Ministarstva kulture Crne Gore, OTP - CKB banke, Univerziteta Donja Gorica, Njemačke ambasade u Crnoj Gori i Atlas televizije, direktorica te škole je kazala:

- Radujem se što smo danas u Prijestonici i što u godini proslave Petra II Petrovića Njegoša, ovaj skup posvećujemo njegovom savremeniku Rihardu Vagneru, još jednom gorostasu 19. vijeka. Naučni skup u godini jubileja - 200. godina rođenja Riharda Vagnera, započet je Simpozijumom pet naučnih radnika čiji je rad posvećen pomenutom velikanu, a kroz panel diskusije, dvije sesije. Program su zaokružili impresijama na „Času regeneracije“ na UDG-u, kao prefinjeni kolaž svih tema koje je Vagner otvorio za života – zaključila je Vanja Pantović.

Portal Analitika