Kultura

U Nikšiću održano predavanje „Jezik iznad moći zla – 120 godina od rođenja Mirka Banjevića“

(VIDEO) Savković-Vukčević: Banjević je vjerovao da borba i istina moraju da pobijede

„Smatrao je da u Crnoj Goiri u tim zlim vremenima kad je kompletan narod ugrožen, kad je pred istrebljenjem, kad je ugrožena njegova egzistencija, ne bi trebalo da se vodimo onim što je misao pojedinca. Zna se što je uvijek bio kolektivni crnogorski cilj, a to je odbrana slobode“, poručila je ona

(VIDEO) Savković-Vukčević: Banjević je vjerovao da borba i istina moraju da pobijede Foto: Matica crnogorska
Portal AnalitikaIzvor

Na 120 godina od rođenja i na 85 godina od objavljivanja njegove prve zbirke poezije, Matica crnogorska je u Nikšiću organizovala predavanje kulturološkinje Nele Savković-Vukčević pod nazivom „Jezik iznad moći zla“ u čijem je fokusu stvaralaštvo i društveno-politički aktivizam crnogorskog pjesnika Mirka Banjevića. 

„Jedna grupa pjesnika koju će Branko Banjević nazvati crnogorskom modernom, a kojoj je Mirko Banjević pripadao, je u periodu između dva rata kroz svoj duh sve ono što se događalo pretvarala u jedno novo stvaralaštvo“, istakla je Savković-Vukčević. 

Prema njenim riječima, tu je snaga crnogorskog jezika svojom dubinom, svojom misaonošću obuhvatila sve to što se događalo kod naših ljudi i ispisala novo poglavlje naše kulture.

„Bilo je to vrijeme kad se htjelo sve crnogorsko zatrijeti, poniziti, zloupotrijebiti, kad svi oni koji porobljavaju i asimiliraju zapravo znaju đe prvo treba da udare, a to je polje kulture, to je mjesto našega bića. Utoliko je bilo značajnije što je crnogorski jezik pokazao otpor pred tim monstruoznostima buržoarskim, monarhističkim, fašističkim“, kazala je Savković-Vukčević. 

To je, kako dodaje, vrijeme kad u Beograd dolaze pjesnici koji su pobjegli od Hitlera, koji govore o onome što se događa u Njemačkoj. 

„Na jednom od takvih događaja uhapšen je i Mirko Banjević, hapšen je mnogo puta, i ta se ideja slobodarska pronosi kroz Crnu Goru“, objasnila je Savković-Vukčević. 

Kako je istakla, analitičari vole da kažu da je Mirko Banjević i kao čovjek i kao pjesnik izrastao iz muke, ali ga ta muka nije ukrotila.

„Smatrao je da u Crnoj Goiri u tim zlim vremenima kad je kompletan narod ugrožen, kad je pred istrebljenjem, kad je ugrožena njegova egzistencija, ne bi trebalo da se vodimo onim što je misao pojedinca. Zna se što je uvijek bio kolektivni crnogorski cilj, a to je odbrana slobode. Samo u takvim situacijama se može govoriti o strahu kod Mirka Banjevića i to ne o strahu pred izazovima, a bilo ih je mnogo, već briga njegova da neko u tim vremenima kad zloduh zavlada i zemljom i narodom ne ostane izolovan, ne ostane zapitan, dezorjentisan...“, navela je ona. 

Tada je, kako dodaje, Mirko Banjević smatrao da smo svi dužni da se osvrnemo oko sebe i da pronađemo jednog takvog čovjeka. 

„U njegovim stihovima taj borbeni optimizam nije samo poziv naborbu, nego vjera da borba i istina moraju da pobijede, i toga se drži od prvih njegovih stihova pa sve do završnih knjiga. Mi imamo tu vjeru bez obzira na okolnosti, na razočaranja, na bol koji život nosi“, rekla je Savković-Vukčević. 

Na predavanju je bilo riječi i o poetskim počecima Mirka Banjevića u gimnazijskim danima, njegovoj buntovnoj prirodi i heroizmu, jednostavnom i nepatetičnom. Emitovana su i dva odlomka iz autorske emisije Nele Savković-Vukčević „Krugovi književnosti“. 

U ime Matice crnogorske publiku je pozdravila predsjednica nikšićkog Ogranka Jasmina Nikčević. 

Portal Analitika