Učesnici su apelovali na Vladu Crne Gore da se što prije pristupi rješavanju ovog problema koji je okarakterisan kao prioritet nad prioritetima jer je u pitanju, prije svega, zaštita stanovništva ovog područja.
- Poplave vodom Skadarskog jezera pri visokim vodostajima ugrožavaju ogromne poljoprivredne površine (oko 14.500 ha, naselja: Rijeka Crnojevića, Virpazar, Vranjina, Dodoši, Žabljak, Ponari, Bistrica, Kurilo, Berislavci, Bijelo Polje, Gostilj, Plavnica i Podhum), veliki broj stanovništva i infrastukturne objekte. To je razlog da se bez odlaganja pristupi regulaciji vodostaja Skadarskogjezera -kazao je predsjedavajući Komisije za reviziju i verifikaciju PUP-a Mihajlo Burić.
Kako je objasnio, plavljenje Skadarskogjezera je posljedica skretanja vodotoka rijeke Drima na teritoriji Albanije iz njegovog prirodnog rječnog korita u korito rijeke Bojane još prije 150 godina.
- S obzirom na to da Albanija nije riješila ovu svoju obavezu, stekli su se pravni uslovi da Crna Gora na svojoj teritoriji riješi regulaciju Skadarskog jezera -istakao je Burić. Kao moguća rješenja u sprečavanju od poplava jesu i regulacija rijeke Bojane, koja se prema njegovim riječima, pokazala kao neodrživa zbog velike kriptodepresije, ugrožavanja Ade kao i samog Skadarskogjezera dok je zaštita polderima, iako je najjeftinija, neodrživa zbog hidrogeoloških uslova. Kao jedino održivo rješenje, Burić ističe izgradnju odvodnih tunela kroz Sozinu. Na okruglom stolu se moglo čuti mišljenje da izgradnja tunela ne predstavlja najbolje rješenje, kao i da ne treba zaobilaziti Albaniju sa kojom, u odnosu na prethodne godine, danas Crna Gora ima najbolju saradnju.
Član Upravnog odbora Nacionalnih parkova Crne Gore Jovan Kavarić istakao je da bez obzira na to ko je na vlasti ili kojoj stranci pripadao, ovaj problem treba hitno riješiti, ako ništa drugo, onda iz humanitarnih razloga kako bi se spriječila depopularizacija u području oko Skadarskogjezera. - Na šta liče kuće u Bijelom Polju i Bistricama koje su poplavljene do plafona a udaljene 50 metara od groblja. Nema te dezinfekcije ni sredstva koje može vratiti te kuće u prvobitno stanje - kazao je Kavarić.
- Regulacija vodostaja je sama po sebi ekonomična, zbog toga što bi se njome dobile poljoprivredne površine vrijedne oko 1.400.000.000 eura - kazao je predsjedavajući Komisije za reviziju i verifikaciju PUP-a Mihailo Burić.
Izvor:Pobjeda
Komentari (2)
ISTINA je da je sa preusmjeravanjem toka rijeke Drima u Albaniji prije 150 godina pocelo raseljavanje priobalnih sela Skadarskog jezera, koja su bila u istoj ravni sa Donjom Plavnicom, sadasnjim turistickim kompleksom. Odmah pored Plavnice su zivjele familije CAUSEVIC, koje su se bavile trgovinom i bili su veliki pazari, a i sada se taj dio zove CAUSEVICA MURVE. Regulacija voda Skadarskog jezera i dovodjenje njegovog nivoa na max. 1 km juzno od Donje Plavnice bi se stvorio takav resurs na kome bi nam pozavidjele i najvece drzave svijeta. To bi mogao biti jedan od najvecih i najbogatijih poljoprivrednih i turistickih kompleksa u cijelom regionu Balkana. Nadamo se da je ovo dovoljan razlog da Crna Gora u zajednici sa Albanijom ozbiljno pocne razmisljati o realizaciji ove ideje. To bi bilo nesto najvece, sto je Crna Gora ikada mogla i zamisliti, a kamoli realizovati.
Ako se posluša ovaj Burić da se prokopa tunel kroz Sozinu Živko Nikolić će postati prorok.A već je, i bez tunela.