Gvozdenović je istakao da su sve skupštine opštine od 1996. godine izabrale baš tu lokaciju kao najbolje rješenje za odlaganje otpada.
- Pitanje lokacije Vasove vode nije donijela Vlada već lokalna samouprava i mislim da je to bilo 1996 godine. Od tada do skoro, sve skupštine opštine bilo da ih formiraju ili pozicija ili opozciija, izabrale su tu lokaciju kao jedno od najboljih rješenja. Takođe u prošloj godini formiran je ekspertski tim koji je procjenio da je to najbolje rješenje. To je direktno pitanje loklne samouprave i one određuju lokalnitete na kojima će se nalaziti prostori za odlaganje otpada – kazao je Gvozdenović odgovarajući na pitanje novinara da li će Vlada ostati pri tome da se na lokaciji Vasove vode i dalje odlaže otpad.
Mještani Beransela protestvovali su danas isred Skupštine i tom prilikom su podnijeli inicijativu za kontrolno saslušanje više lica među kojima je i ministar Gvozdenović.
Ministar je tim povodom rekao da je više puta odgovarao na poslanička pitanja vezana za Vasove vode i sugerisao da čini sve napore da se prevaziđu ti problemi.
- Dajte da se u opštini Berane dođe do određenih rješenja i da se više nikad ne dođe u situaciju koja je bila u avgustu prošle godine kada ste imali nagomilano smeće u centru berana i okolini. Tada smo došli ministar Radunović i ja i organizovali dio posla koji su mogli i morali da organizuju drugi. Blizu 350 tona otpada je iznijeto iz Berana i eliminisali smo moguće probleme koji su mogli da nastupe – rekao je Gvozdenović.
Ministar je istakao da svi treba da pomognu oko rješavanja pitanja odlaganja otpada u Beranselu.
- Vlada je obezbjedila finansijska sredstva za realizaciju projekta koji prije svega predviđa sanaciju trenutnog stanja. Moraju se sanirati stanja postojećih deponija ali i otpad se mora odlagati na kvalitetniji i potpuno drugačiji način nego što se to sada radi. Mislim da tu treba da se uključi lokalna vlast i da se razvije svijest kod građana da je to jedna nužnost. Meni nije bilo jasno kako su građani Berana izdržali avgust sa tolikom količinom otpada ispred njihovih pragova – rekao je Gvozdenović i ponovio i da je i pored svih napora Vlade nadležnost na lokalnoj samoupravi.
On je napomanuo da trebamo otpad pretvoriti u otpadni materijal koji bi mogao da se koristi kao sirovina.
Kada je u pitanju podvodni kabal sa Italijom i interkonekcija sa Pljevljima u okviru tog projekta urađen je elaborat strateške procjene uticaja na životnu sredinu i sagledao sve loše i dobre strane.
- Taj projekat se radi po evropskim standardima i siguran sam da su tu predviđene sve mjere kompenzacije i zaštitte kada je u pitanju životna sredina – rekao je ministar.