Društvo

Potrebno formiranje banke gena crnogorskih, rijetkih i zaštićenih biljaka i životinja

biljke

M
inistarstvo održivog razvoja i turizma u svom Izvještaju o realizaciji mjera iz akcionog plana za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, ocijenilo je neophodnim formiranje banke gena domaćih, rijetkih i zaštićenih biljaka i životinja kao i onih kojima prijeti izumiranje.

Potrebno formiranje banke gena crnogorskih, rijetkih i zaštićenih  biljaka i životinja
Portal AnalitikaIzvor

Kao glavni nosilac mjere, određeno je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, a aktivnosti na realizaciji mjere je neophodno sprovoditi kontinuirano.

- Nacionalna banka gena za domaće i divlje biljne i životinjske vrste koje su ugrožene, nije formirana. Kao rezultat projektnih aktivnosti koje je sprovodio Biotehnički institut, formiran je dio banke gena za domaće biljne i životinjske vrste. Aktivnosti na formiranju banke gena za divlje biljne i životinjske vrste nijesu sprovođene, ali postoji pravni osnov za njeno formiranje, navodi se u Izvještaju.

Osnov se nalazi u Pravilniku o bližim uslovima koje mora da ispunjava pravno ili fizičko lice za osnivanjebanke gena, koji je na osnovu člana 26 stav 7 Zakona o zaštiti prirode („Službeni list CG“, broj 51/08), donijelo Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, uz prethodnu saglasnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

U izvještajnom periodu realizovane su odgajivačke premije za farmere koji gaje i vlasnici su grla autohtonih rasa stoke koja su uključena u Program „in situ“ konzervacije tokom 2012. godine na osnovu Agrobudžeta 2012.

Dodaje se da je napravljen je plan realizacije podsticajnih mjera za „in situ“ konzervaciju za tekuću godinu i uvršten u Agrobudžet 2013.

U prvoj polovini godine uzeto je učešće ili su u skladu sa mogućnostima preuzete obaveze i aktivnosti proistekle kroz više međunarodnih i regionalnih inicijativa koje se odnose na očuvanje nekih od autohtonih rasa tipičnih za region Balkanskog poluostrva ili šire.

Centar za stočarstvo Biotehničkog fakulteta realizuje i jedan nacionalni projekat koji ima za cilj proučavanje i autohtonih rasa ovaca u cilju njihove što bolje valorizacije i održivog iskorišćavanja. Naziv projekta je: Fenotipska i molekularno genetska karakterizacija nekih autohtonih rasa ovaca u Crnoj Gori. Ovo je druga godina realizacije projekta, međutim zbog nedostatka finansija sve aktivnosti su usporene, kaže se u Izvještaju dostavljenom Portalu Analitika.

Portal Analitika