Kultura

MRVALJEVIĆ: Umjesto podrške, osuđeni smo na propast

Ovo je naš odnos prema djeci, prema stvaralaštvu za djecu! Ovim riječima je Ivana Mrvaljević, direktorka Gradskog pozorišta iz Podgorice, otkazala konferenciju za novinare, na kojoj je trebalo da najavi sjutrašnju premijeru „Ružnog pačeta“.

MRVALJEVIĆ: Umjesto podrške, osuđeni smo na propast Foto: Gradsko pozorište
Portal AnalitikaIzvor

Naime, aktere novog projekta Lutkarske scene dočekala je praktično prazna sala, pošto se novinari (više nego) brojnih crnogorskih medija (osim Portala Analtika) nijesu pojavili.

- Ovo više ne može da se toleriše. Kada u Podgoricu dolaze oni čija se lica nalazi po žutoj štampi, svi smo tu da ih ispratimo. Nedolazak novinara na ovu konferenciju je izraz nepoštovanja i neprenošenja onoga što se događa na kulturnoj sceni, a što je izuzetno bitno za ovo društvo – potcrtala je Mrvaljević.

U razgovoru za Portal Analitika, direktorica Gradskog pozorišta ističe da ne može da nađe prave riječi kojima bi opisala kako se osjećala pred praznom pres salom. Tim prije, dodaje, što su predstave za najmlađe ovog – jedinog (institucionalizovanog) dječijeg pozorišta u Crnoj Gori - sve češće stavljene na marginu.

- Pozorište je živa tradicija svuda u svijetu i već vjekovima se obraća djeci i mladoj publici. Ono mladima ima šta da kaže, pokaže, prenese. Na žalost, danas često ne dopire do djece, jer se odrasli koji kreiraraju okruženje njihovog sazrijevanja, nikada se nisu sa njim susreli i nisu ni imali priliku da se zaljube u njega. Ili, pak, imaju druge priorite: snobovske, novčane, geografske... Moramo svi zajedno da posvetimo pažnju stvaralaštvu za djecu. Jer, ako od malih nogu ne stvaramo potrebu za teatarom, nećemo - na kraju - imati ni dobru politiku.

Ru-no-pa-e

Mrvaljević dalje pojašnjava kako od jučerašnje djece, danas zavisi crnogorsko društvo i, prije svega, kulturna scena.

- Upravo tu počiva razlog što su naši budžeti za kulturu sve manji i manji. Građanstvo nema potrebu za kulturom, a ona se, pak, mora stvarati od malih nogu. Moramo u korijenu da rješavamo taj problem, a nama je taj korjen bolestan.

Direktorica Gradskog pozorišta podsjeća da je upravo pozorište za djecu najbolji način da zanimljive i poučne priče dospiju do njih.

- Od svakog teatra se očekuje da je aktuelno, savremeno i da čuva taj „retro stil“, ali i da nas razonodi, nasmije, opameti. Sve što Gradsko pozorište radi, dokaz je da vodimo računa o tome što nudimo djeci, da su to ostvarenja visokog estetskog, edukativnog i umjetničkog karaktera. Ne želimo da snižavamo te kriterijume, naprotiv. Ali, onda nailazimo na ovakav odziv novinara, koji svojim odnosom žele da snize taj kriterijum... I umjesto da dobijamo podršku, mi smo osuđeni na propast – kaže ona razočarano.

Ru-no-pa-e

Ipak, Mrvaljević sa radošću i ponosom najavljuje sjutrašnje prvo izvođenje „Ružnog pačeta“, koje je na scenu postavio nagrađivani poljski reditelj Jaroslav Antonijuk. On je tekst Igora Bojovića, dramaturga koji je u regionu dobio sva najznačajnija priznanja, osmislio kao multimedijalnu predstavu Lutkarske scene, koju izvode glumci Gradskog pozorišta: Branko Ilić, Dejan Đonović, Dijana Dragojević, Pavle Ilić i Katarina Krek. Uz njih, tim predstave čine Eva Farakasova, zadužena za scenu, kostime i kreaciju lutaka. i kompozitor Bogdan Šežepanski.

Prvo izvođenje najavljeno je za sjutra u sali DODEST podgoričkog KIC-a „Budo Tomović“, od 18 časova, dok će prva repriza biti igrana narednog dana na istoj sceni od 12 časova.

- Ovu predstavu posebno posvećujem roditeljima, kako bi razumjeli odrastanje svoga djeteta i svijet koji ga okružuje – riječi su reditelja Antonjuka o ovom komadu, a direktorica Gradskog pozorišta dodaje:

- Dođite na „Ružno pače“, da vidite i naučite nešto novo i uživate u poznatoj priči Hansa Kristijana Andersena.

K.J.

Portal Analitika