"Srbija je ozbiljno ugrožena i zato je potrebno da se referendum održi što prije. Svako izbjegavanje referenduma može dovesti do novih oblika unutrašnje napetosti i nestabilnosti, jer Srbiju na putu evropskih integracija čekaju nova uslovljavanja i ucjene koje mogu dovesti do nepredviđenih potresa", upozorio je Koštunica.
On je na promociji svoje nove knjige "Politička neutralnost ili Evropska unija" istakao da nijesu moguća idealna rješenja i referendum je iznuđeno, ali najbolje rješenje, jer prepušta narodu odluku o ovom krupnom i sudbinskom pitanju.
Koštunica je rekao da je cilj ove knjige otvaranje javne rasprave između pristalica EU i protivnika ulaska zemlje u Uniju, odnosno pristalica političke neutralnosti.
"Smatram da je period od godinu dana dovoljan da se, poslije najšire, valjane javne rasparve, zatim odluke Skupštine Srbije, zasnovane na konsenzusu stranaka i referendumske kampanje, najkasnije početkom 2015. godine održi slobodni referendum o napuštanju evropskih integracija", istakao je Koštunica.
Prema njegovim riječima, ukoliko bi građani na referendumu odbacili ulazak u EU, parlament bi trebalo da prekine evropske integracije i proglasi političku neutralnost.
U tom slučaju, kako je istakao Koštunica, nova politika Srbije bila bi direktna saradnja sa zemljama članicama Unije pojedinačno, a EU bi bilo predloženo redefinisanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
"Ako EU ne pristane na to, moglo bi se pristupiti pripremi novih sporazuma kojima bi se odredili odnosi Srbije i EU", rekao je Koštunica i kao primjer naveo Švajcarsku koja ima dobru saradnju sa EU, bez ugovora o pristupanju.
(novosti.rs)