Istraživanje, prvo takve vrste, ispitivalo je nivo empatije i volje za pomaganjem kod djece i tinejdžera u sedam država - Hrvatskoj, Australiji, Kini, Njemačkoj, Japanu, Rumuniji i SAD.
Prema rezultatima istraživanja objavljenima u časopisu „Psychological Science“, naučnici su utvrdili da veća izloženost medijima poput prosocijalnih video igara, filmova ili televizijskih programa u kojima se prikazuju brižne osobe koje žele da pomažu i surađuju rezultiraju višim nivoom pozitivnog ponašanja.
"Većina istraživanja o uticaju tih medija sprovedena je u Zapadnoj Evropi i SAD i bila je usmjerena na svaku pojedinačnu zemlju", kaže Sara Prot koja je vodila istraživanje.
"U našem istraživanju željeli smo veliki međunarodni uzorak kako bismo ispitali učinak u različitim kulturama".
Kad su se upoređivale države uočene su neke manje razlike.
Kreg Anderson, profesor psihologije iz Ajove kaže kako te manje razlike odražavaju različite društvene norme.
U dodatku naučnici su na uzorku od više od 3.000 djece u Singapuru proučavali učinak miroljubivih odnosno nasilnih video igara i utvrdili da je na ponašanje uticala vrsta igara koju su djeca igrala.
Istraživanje je pokazalo da su vremenom djeca koja su igrala nasilne igre pokazivala manje empatije i manje su bila sklona pomoći drugima.
Izvor: plivazdravlje.hr; foto: el-asr.com