Naučnici su do sada vjerovali da djecu štiti takozvana „higijenska hipoteza“ – ideja da je moderan život isuviše čist i samim tim naš imuni sistem nije izložen dovoljnom broju bakterija, virusa i parazita (onim vrstama koje vrlo često koriste ljubimce kao prevozna sredstva) kako bi se izgradio pravilan imunitet.
Naučnici sada vjeruju da su prilično blizu mogućem objašnjenju.
Tim istraživača sa Univerziteta Mičigen izložili su grupu miševa prašini iz stana vlasnika psa, dok kontrolna grupa nije bila izložena prašini. Nakon izlaganja alergenima povezanim sa astmom, miševi koji su bili u kontaktu sa prašinom imali su znatno manju upalu u disajnim kanalima.
Međutim, prašina ih nije štitila, već ono što je živjelo u njoj – mikrobi koji su zapravo preoblikovali zajednicu živih organizama u grlu glodara.
Naučnici su uspjeli da identifikuju jednu jedinu bakteriju pod imenom Lactobacillus johnsonii koja je bila najprisutnija u grlu miševa koji su živjeli u psećoj prašini.
Kada su istraživači miševima dali živu formu ove bakterije miševima koji nisu bili izloženi prašini, otkrili su da su životinje razvile istu zaštitu kao i miševi iz prve grupe.
Ove promjene uticale su na imuni odgovor organizma i njegovu sposobnost da se odbrani od određenih alergija.
Ono što je ohrabrujuće kada je ovo istraživanje u pitanju, jeste činjenica da je prašina povezana sa psom aktivirala imuni odgovor protiv mikroba koji su povezani sa astmom kod djece.
Izvor: b92.net; foto: huffingtonpost.com