Kako su agenciji MINA kazali iz Uprave, nadležni intenzivno tragaju za ostalim vozilima, uz konsultacije sa nadležnim državnim tužiocem.
»Preduzimaju se intenzivne aktivnosti u sklopu kojih se provjerava teren, vještačenja vozila kod kojih se sumnja da su falsifikovani brojevi šasije i motora, i vještačenja dokumentacije vozila za koju se sumnja da može biti predmet falsifikovanja. Takođe obilaze se i otpadi sekundarnih sirovina, u cilju pronalaženja djelova vozila koji eventualno mogu poticati od ukradenog vozila«, rekli su iz Policije.
Kako su naveli, statistika pomenutih krivičnih djela ukazuje da je broj tih krivičnih djela manji u tekućoj godini u odnosu na proteklu, kada je počinjeno 113 pomenutih krivičnih djela.
Kada su u pitanju krivična djela protiv imovine koja se odnose na motorna vozila, dodali su, najčešće se prijavljuju krivična djela krađa, teška krađa i oduzimanje vozila.
»Prilikom krađe počinioci najčešće koriste okolnosti – kada je vozilo otključano, pronalaženje ključa vozila u kontakt bravi i slično, dok kod teških krađa počinioci najčešće podesnim sredstvima djeluju na bravu vrata vozila ili stakla na vratima vozila, kako bi ušli u vozilo«, pojasnili su iz Uprave.
Prema njihovim riječima, najčešće se kradu vozila marke “Volkswagen”, tipa Golf II i Golf III.
»Kod krivičnog djela oduzimanje vozila kod počinioca koji protivpravno oduzme tuđe motorno vozilo postoji namjera da se vozilo upotrijebi za vožnju. U takvim slučajevima počinioci najčešće poslije protivpravnog oduzimanja tuđeg vozila ga ostavljaju na mjestu van saobraćajnica, ali policijski službenici pretregama terena uspjevaju da pronađu takva vozila i vrate ih vlasnicima«, naveli su iz Policije.
Navodi se da u nekim slučajevima počinioci tog krivičnog djela upravljajući ukradenim vozilom izazovu sabraćajnu nezgodu, nakon čega pobjegnu sa lica mjesta.
»Ali ih policijski službenici nakon izvršenog uviđaja brzo pronađu i procesuiraju prema nadležnom državnom tužiocu«, zaključili su iz Uprave.