On je ocijenio da je mali broj anesteziologa, u odnosu na broj porođaja, uzrok takvog stanja.
- U Crnoj Gori metoda još nije zaživjela kao rutinska zbog malog broja anesteziologa u odnosu na broj porođaja, (oko 3,5 hiljada porođaja godišnje), dužine trajanja porođaja (nekoliko sati) kao i zahtjeva za 24 satnu prisutnost anesteziologa, pojasnio je Jovančević u intervjuu za agenciju MINA.
On je rekao da su bojazni budućih majki vezane za strah od uticaja anestezije na tok porođaja i zdravlje bebe.
Ta procedura nije obuhvaćena obaveznim vidovima zdravstvene zaštite, pa zahtijeva plaćanje u iznosu od 126 EUR od porodilje po izvršenoj proceduri na račun Kliničkog centra.
- U toku radnog vremena, kada je broj anesteziologa optimalan, anesteziolog se angažuje na zahtjev akušera da uz svoj redovni posao uradi proceduru. Problemi nastaju u popodnevnim, noćnim i ponoćnim satima kada treba angažovati anesteziologa da od kuće (u svoje slobodno vrijeme) i bez adekvatne nadoknade uradi proceduru, naveo je Jovančević.
On je najavio da je u planu uvođenje pripravnosti anesteziologa za izvođenje te procedure, uz adekvatnu nadoknadu ili uvođenje dežurstva anesteziologa na Klinici za ginekologiju i akušerstvo što bi, smatra on, bilo teško izvodljivo s obzirom na nedovoljan broj anesteziologa.
Jovančević je pojasnio da je regionalna anestezija nastala ubrizgavanjem rastvora lokalnog anestetika u epiduralni (ekstraduralni) prostor grudnog, slabinskog i sjedalnog dijela kičme.
Kako je rekao, cilj te anestezije je da se privremeno prekine sprovodljivost somatskih i autonomnih nervnih vlakana i tako omogući izvođenje hirurških intervencija u predjelu koji odgovarajući kičmeni nervi inervišu.
- Cilj epiduralne anestezije kod normalnog porođaja jeste senzitivna blokada željenih segmenata (grlića i donjih segmenata materice, vagine, vulve i poda male karlice) sa najmanjom mogućom koncetracijom lokalnog anestetika, opioida ili njihove kombinacije, precizirao je Jovančević.
Kod carskog reza, rekao je, cilj je da se postigne adekvatna anestezija većom dozom lokalnog anestetika.
Jovančević je kazao da proces započinje razgovorom porodilje i anesteziologa o načinu izvođenja epiduralne analgezije koji se obavlja u anesteziološkoj ambulanti ili u porođajnoj sali.
- Za izvođenje procedure potrebna je saglasnost porodilje i odsustvo kontraindikacija. Porodilja se postavlja u sjedeći ili bočni položaj i nakon aseptične pripreme polja rada se kroz epiduralnu iglu plasira silikonski tanki kateter u epiduralni prostor i ubrizga test doza lokalnog anestetika, rekao je Jovančević.
On je naveo da se nakon pet minuta ubrizga pojedinačna doza lokalnog anestetika u cilju smanjenja bola, a nakon 30 do 60 minuta nastavlja se sa kontinuiranim davanjem lokalnog anestetika u odgovarajućim dozama, preko špric pumpe do završetka porođaja.
Kako je ukazao, za vrijeme trajanja porođaja prate se vitalne funkcije porodilje i bebe i timski (akušer i anesteziolog) vodi »bezbolni« porođaj.
»Indikacije su smanjenje porođajnog bola, respiratorna, kardiovaskularna, šmetabolička i neurološka oboljenja majke i preeklampsija. Akušerske indikacije su produženi ili usporeni porođaj, porođaj sa visokim rizikom i indukcija porođaja oksitocinom. Anesteziološke indikacije su vezane za otežano izvođnje opšte anestezije (otežano obezbjeđivanje disajnog puta, gojaznost, maligna hipertermija)«, kazao je Jovančević.
Kontraindikacije su, dodao je, akutna ugroženost ploda, nisko usađena posteljica, prolaps pupčanika, infekcija kože na mjestu izvođenja, poremećaji u zgrušavanju krvi i deformiteti kičmenog stuba, kao i prethodne operacije na kičmenom stubu.
U Kliničkom centru je u 2013. godini u epiduralnoj analgeziji porođeno oko 180 porodilja.
Jovančević je kazao da se procedura izvodi samo u periodu između kontrakcija materice, a lokalni anestetik ubrizgava samo kada je grlić materice raširen pet do šest centimetara, navodeći da se razlikuju dvije vrste porođajnog bola u zavisnosti od faze porođaja.
- U prvoj fazi porođaja bol je primarno posledica širenja grlica i donjih segmenata materice. Traje od šest do osam sati kod višerotki i deset do 12 sati kod prvorotki i karakteristična je po bolnim kontrakcijama materice. U drugoj fazi bol se javlja u periodu između maksimalnog sirenja grlića meterice i samog porođaja i traje od 20 do 40 minuta, rekao je Jovančević.
Uzrok ovog bola je, dodao je, širenje vagine, vulve i poda male karlice.
On je ukazao da je epiduralna anestezija procedura koja može imati komplikacije, kao i svaka medicinska procedura, ali se njihov broj smanjuje poštovanjem indikacija, doktrinarnim izvođenjem procedure kao i timskim radom (akušer–anesteziolog) i monitoringom vitalnih parametara bebe i porodilje.
- Porođaj u epiduralnoj analgeziji zahtijeva veću angažovanost nego porođaj bez epiduralne analgezije, jer prisustvo bola i njegovo pojačavanje predstavlja često signal da porođaj ne ide predviđenom dinamikom i da ga treba završiti carskim rezom, zaključio je Jovančević.
izvor: MINA