Papa je iznio do sada najoštriju ocjenu abortusa u godišnjem obraćanju diplomatama u Vatikanu, govoru o krizama u svijetu poznatom pod nazivom "Stanje svijeta".
"Užasno je i pomisliti da postoje djeca, žrtve abortusa, koja nikada neće vidjeti svjetlost dana", rekao je on u djelu govora o pravima djece širom svijeta, prenosi b92.
Papa Franja je kritikovao abortus kao dokaz "kulture bacanja" koja odbacuje ljude kao i hranu.
"Nažalost, ne baca se samo hrana i potrošna roba, već često i sama ljudska bića koja se odbacuju kao bespotrebna", rekao je on.
Od kada je izabran za papu u martu prošle godine, on nije pokazivao znake promjene stava Crkve prema abortusu, ali nije toliko oštro niti često govorio protiv abortusa kao njegovi prethodnici Benedikt XVI i pokojni Jovan Pavle II.
Njih dvojica su često govorili protiv abortusa, koji Crkva izjednačava sa smrću, navodi Rojters.
Konzervativci u Crkvi su bili šokirani kada je Franja u intervjuu italijanskom jezuitskom magazinu "Ćivilta katolika" izjavio da Crkva treba da se riješi "opsesije" da drži pridike o abortusu, kontracepciji i homoseksualnosti.
Njegov stav "milosrđe umjesto osude" dezorijentisao je konzervativne katolike, prevashodno u bogatim zemljama poput SAD, gdje je Katolička crkva podijeljena oko nekih pitanja kao što je abortus.
Biskup Tomas Džej Tobin iz Providensa prošle godine je u ime mnogih konzervativnih katolika rekao da je razočaran time što se papa nije direktnije bavio "zlom abortusa".
Na veb-sajtovima konzervativnih katolika papa je proteklih mjeseci kritikovan zbog, kako oni tvrde, ćutanja o pitanju abortusa.
Papa je u govoru, takođe, tražio da se više poštuju imigranti i kritikovao je progon hrišćana u Aziji, Africi i na Bliskom istoku.
On je kazao da Italija treba da uradi više za imigrante i da velikodušno "prihvati najslabije i najnezaštićenije".
Hiljade ljudi svake godine krenu na rizičan put preko Mediterana u nebezbjednim brodovima prema Italiji i drugim zemljama EU, a stotine njih strada u tom pokušaju.