Društvo

Jovanović: Vladina Strategija štetna po raseljena lica

1901jovanovic
U
pravni odbor Saveza udruženja raseljenih u Crnoj Gori usvojio je danas zaključak kojim se dosadašnja primjena Vladine Strategije za rješavanje statusa raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori ocjenjuje propalom i štetnom po raseljeničku populaciju, rekao je predsjednik Saveza, Milenko Jovanović.

Jovanović: Vladina Strategija štetna po raseljena lica
Portal AnalitikaIzvor

Ako institucije sistema nastave sa diskriminacijom prema raseljeničkoj populaciji, Jovanović ističe da će ih na poštovanje osnovnih ljudskih prava natjerati Međunarodni sud za ljudska prava iz Strazbura za koji su već pripremili tužbu protiv Crne Gore.

“Od političkih subjekata koji participiraju u crnogorskom parlamentu i svih značajnijih subjekata društva se traži konsenzus u vezi sa inicijativom poslanika i funkcionera Demokratskog fronta Slavena Radunovića da se raseljenima, bez ikakvog uslovljavanja dodijeli crnogorsko državljanstvo, jer  im to garantuje član osam Zakona o crnogorskom državljanstvu koji se primjenjuje na osnovu protivustavne odluke crnogorske Vlade iz 2008 godine kojom se na krajnje diskriminišući način definiše pitanje zakonitog boravka”, ističe Jovanović.

Kako je dodao, zahtjev da se raseljenicima sa Kosova i Metohije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske dodijeli crnogorsko državljanstvo od ranije nedvosmisleno podržava Socijalistička narodna partija a kako je istakao, ne vidi razlog da se podrška ne dobije i od drugih političkih partija u Skupštini Crne Gore.

“Ne tražimo ništa drugo do poštovanja elementarnih međunarodnih i opšteprihvaćenih standarda i propisa kada je u pitanju definicija zakonitog boravka i prebivališta, što je osnova za sticanje državljanstva Crne Gore prijemom. Necivilizovano je, nemoralno i prije svega protivustavno da Vlada udari svoj pečat na nečije boravišne legitimacije i da takav boravak ista ta vlada tretira kao nezakonit, i na taj način ospori pravo na državljanstvo ljudima koji ovdje žive od 15 do 23 godine, zavisno sa kojeg područja su prognani. Posebno je tragično da se djeci crnogorskih državljana u statusu raseljenih lica ne omogućava pravo na državljanstvo Crne Gore poslije ovoliko godina boravka, kao ni djeci iz raseljeničkih porodica koja su rođena u Crnoj Gori”, naglašava Jovanović.

Prema njegovim riječima, nakon otvaranja Poglavlja 23, koje pokriva tematiku osnovnih prava, Vlada Crne Gore mora prekinuti da ignoriše probleme raseljenih, i konačno, bez političkih kalkulacija, da riješi njihov status.

“Očekujemo da će i Evropska unija izvršiti pritisak na Vladu kako bi dugogodišnja nepravda bila okončana. Biće nam žao ako institucije sistema nastave sa diskriminacijom prema raseljeničkoj populaciji, kojoj je kroz propalu Vladinu Strategiju namijenjen, a mnogima i o dodijeljen status stranaca, jer će ih u tom slučaju na poštovanje osnovnih ljudskih prava natjerati Međunarodni sud za ljudska prvava iz Strazbura za koji smo već pripremili tužbu protiv države Crne Gore, a nakon što je domaće pravosuđe pod uticajem izvršne vlasti ocijenilo da nema kršenja ljudskih prava u odnosu na prognaničku populaciju”, zaključio je Jovanović.

Foto: in4s.net

Portal Analitika