Crni i bijeli Amerikanci, zajedno, odali su počast velikom lideru, šetajući se i pjevajući kroz Anakostiju, jedno od najsiromašnijih predgrađa prijestonice.
Građani su nosili transparente protiv rasizma i ksenofobije, upozoravajući da Amerika ni danas, pet decenija od Kingovog vremena, nije u potpunosti izjednačila sve svoje stanovnike.
"Danas više nemamo zakonsku segregaciju i naravno da stanje nije isto kao prije par decenija, ali zakoni su jedno a stvarni život je često nešto drugo", rekao je Tanjugovom dopisniku kandidat za senatora Pit Ros, koji je takođe bio jedan od učenika parade.
King je bio vođa pokreta za građanska prava crnaca prije pola vijeka, i uspio je, koristeći se nenasilnim sredstvima da ukine segregaciju koja je postojala na američkom jugu.
Čuven je njegov govor "Imam san", održan pred više stotina hiljada ljudi u Vašingtonu u avgustu 1963. godine.
Naredne godine je bio dobitnik Nobelove nagrade za mir. Poslednje godine svog života posvetio je i borbi protiv siromaštva u SAD i pitanju rata u Vijetnamu.
Ubijen je u aprilu 1968. godine u Memfisu a pozadina njegovog ubistva i moguće učešće vlasti u njemu nije ni do danas otkriveno.
Iako Amerika danas ima crnog predsjednika Baraka Obamu, u mnogim aspektima života Afro-Amerikanci nalaze se ispod prosiječnog bijelog stanovnika SAD.
Svega 38 odsto crne djece živi u porodicama s oba roditelja, dok statistike govore da će jedan od trojice crnaca u Americi tokom svog života bar jednom biti u zatvoru.
Prosječna bijela porodica danas zarađuje oko 30 odsto više od iste takve crne porodice, pri čemu većinu manuelnih poslova u SAD obavljaju Afro-Amerikanci ili pripadnici Hispano populacije.
Izvor: blic.rs