Naš sagovornik na ovaj način objašnjava zamućenje vode sa Mareze, koja se ovih dana zbog toga ne može koristiti za piće.
Burić naglašava da čim dođe do smanjenja pritiska u Zorskom lugu i Svinjogojskoj stanici onda nema uticaja na mutnoću Mareze. Stoga, kaže, iz preventivnih razloga treba održavati ponore koji se nalaze u Zorskom lugu.
Sagovornik Portala Analitika napominje da je najvažnije da je voda mikrobiloški ispravna.
"Zakon propisuje ograničenje upotrebe zamućene vode, i zato Vodovod daje preporuku da se voda zbog zamućenja ne pije, iako je mikrobiološki ispravna", kaže Burić.
Na konstataciju da unazad više godina voda sa Mareze nije bila često zamućena kao u posljednje vrijeme, naš sagovornik naglašava da je zamućenja bilo vjerovatno i ranije, ali da nije bila toliko strogo praćena mutnoća vode.
"Mislim da se tada pažnja obraćala samo kod velike mutnoće. Činjenica je da primjena propisa traje dugo, ali pretpostavljam da se posljednjih godina mutnoća analizira pažljivije, naglašava Burić.
Naš sagovornik ističe da svi kraški izvori, svi oni izvori koji se nalaze u krečnjacima i dolomitima, su podložni riziku povremenog zamućenja nakon velikih kiša, jer je podzemna hidrografija vrlo slična površinskoj.
„Rijetki su izvori koji se na dan ili dva ne zamute nakon velikih padavina.Geologija i slivovi su takvi da je to neminovna pojava" naglašava Burić.