Rijetki su oni koji pamte ovakav početak godine - bez snijega u sjevernim predjelima Crne Gore. Lijepo i toplo vrijeme je, pak, nekima donijelo probleme: turistički radnici u ski centrima ostali su „kratkih rukava“, jer nije bilo gostiju. Mnogi su u tome vidjeli potencijalnu opasnost da prihodi od turizma, koji samo direktnim poslovanjem generišu oko deset odsto crnogorskog bruto domaćeg proizvoda, već od početka budu umanjeni. Direktor Nacionalne turističke organizacije, Saša Radović u intervjuu za Portal Analitika pojašnjava da vremeneske prilike nepovoljne za zimski turizam ipak neće ugroziti ukupan turistički promet u Crnoj Gori.
- Postojeće stanje u zimskim centrima i gubici koji se bilježe zbog nedostatka snijega u špicu zimske sezone, ni u jednom segmentu ne mogu ugroziti ukupan tursitički promet koji je planiran ove godine – potcrtava Radović.
- Podatak da je u našoj zemlji prethodne godine, od ukupnih više od devet miliona noćenja, u prvom kvartalu realizovalo samo 200.000, odnosno nešto više od dva odsto, govori o još uvijek malom udjelu zimske sezone. Kada se tome doda podatak da je od ovih 200.000 noćenja iz prvog tromjesečja 2013. godine, u Kolašinu i Žabljaku realizovano tek 25.000, a ostalo u glavnom gradu i na Primorju, dolazimo do zaključka da i dovoljne količine snijega tokom zime, uz postojeće kapacitete u zimskim centrima, minimalno doprinose ukupnom turizmu naše zemlje. Slično je i sa finansijskim pokazateljima, koji govore o prihodu od oko dva miliona eura generisanom u zimskim centrima tokom sezone, što predstavlja nepunih tri odsto od 700 miliona eura ukupnih godišnjih prihoda od turizma, naglasio je Radović.

U prilog tome da loša turistička sezona nije uticala na državne prihode ide i činjenica o porezu na dodatu vrijednosti. Kako je naveo Radović, ukupna naplata PDV-a od početka godine je čak bolja nego prethodne.
- Na žalost, turistička privreda na lokalnom nivou i na nju oslonjene djelatnosti, trpe velike gubitke usljed nepovoljnih vremenskih prilika. Ka njima su usredsređene naše aktivnosti ovih dana, kako bi se negativne posljedice maksimalno ublažile, sačuvala supstanca i omogućila kvalitetna priprema ljetnje sezone u planinskom dijelu. U tom smislu i organizujemo besplatne autobuske prevoze u okviru kampanje „Bijeg na snijeg“ i prigodnu animaciju na stazama. Ski centri i izdavaoci smještaja su ponudili posebne popuste u nastavku sezone, a te aranžmane NTO promoviše u Srbiji, Albaniji i Hrvatskoj. Turistička privreda sa Primorja je prikupila određeni fond koji smo pridružili našem budžetu opredijeljeniom za promociju ski centara. To je već rezultiralo brzim povratkom turista na skijališta.
Snijega sve manje: Sudeći po brojnim istraživanjima, snijega će u Crnoj Gori u ovom periodu biti sve manje, što je jedna od poljedica ekstremnih klimatskih promjena. Radović kaže da su upravo ovakvi zaključci osnova više novijih analiza crnogorskog turističkog poslovanja, „koji pokazuju vrlo limitirane potencijale ovog podneblja za razvoj planinskih centara u pravcu isključivo zimske ponude“, poput staza za alpske discipline, sisteme liftova i ostale uobičajene aktivnosti na snijegu. No, on posebno ističe da ove karakteristike - nedostatak pogodnih terena na visinama iznad 1.800 metara, blizina mora i uticaj mediteranske klime koja sve više skraćuje sniježne sezone - negativno utiču i na opredjeljenje finansijera iz privatnog sektora za ozbiljnije investicije u ski centre.
-Prepoznajući to, Vlada je prvi put u kapitalni budžet uvrstila i nabavku ski-liftova i uređenje staza, kako bi jedan dio rizika preuzela na sebe i potencijalne privatne partnere ohrabrila da se maksimalno iskoriste potencijali zimske sezone, na dobrobit lokalne privrede i turista iz naše zemlje i regiona.
Nova strategija za sjever Crne Gore: Direktor Nacionalne turističke organizacije ukazuje da je neophodno graditi strategiju valorizacije prirodnih ljepota sjevera Crne Gore, naročito u ljetnjem periodu.

- Analize takođe pokazuju ogromne, gotovo neiscrpne potencijale našeg zaleđa za ljetnji turizam i aktivnosti u prirodi. Pri tome su ulaganja u neku od ponuda tokom ljeta znatno manja, isplativost veća i u kraćem roku, a sezona duža. Stereotipi poput onih da se „turisti razmile po planinama i ne troše ništa“ jesu odraz nekreativnosti i nedostatka inicijative koji su bili prisutni na svim nivoima u prethodnom periodu. Zato se na potpuno nov način otvaramo potentnom tržištu ljubitelja prirode i aktivnosti u njoj – dodaje Radović.
Kako bi dali što raznovrsniju ponudu za više od 40 odsto turista koji izaberu barem jednu takvu aktivnost tokom svojih putovanja, definisani su projekti poput planinarenja i planinskog biciklizma i, samim tim, uvođenja posebne smještajne kategorije „Bed & Bike“. Direktor NTO navodi da je seoskim gazdinstvima omogućeno da se na lak način registruju za pružanje turističkih usluga, zatim da su zakonski regulisane brojne aktivnosti u prirodi, a uradilo se mnogo i na uređenju panoramskih puteva i kamp odmorištima, avanturističkim parkovima, edukativnim turama po nacionalnim parkovima, uvezivanju sa proizvođačima organske hrane. Takođe kaže da je lokalna privreda uvidjela prednosti i „svoju ponudu dopunjava onom koja je prilagođena ljetnjim aktivnostima“.
Privlačnost zaštićenih područja: I stručnjaci i turisti se slažu da je nevjerovatna i neponovljiva raznolikost koju Crna Gora na svakom koraku nudi onima koji je posjete. A kada je riječ o turističkim aktivnostima u prirodi, posebno mjesto imaju zaštićena područja koja su uvijek i najinteresantnija. Zato Radović potcrtava da se jedino kvalitetnim koncesionim ugovorima za atraktivne projekte nacionalni parkovi mogu – i moraju – dodatno staviti u turističku funkciju na održiv i visokoprofitabilan način. To podrazumijeva i da kontrola ovakvog korišćenja zaštćenih područje bude izuzetno stroga, a raskidne klauzule jasne, „kako ne bi devastirali ono što nam je najvrjednije , a sačuvali ekskluzivnost ponude“.
- Naša zemlja neke od najatraktivnijih predjela, kao što su Prokletije, Skadarsko jezero, Tara, dijeli sa svojim susjedima i inicijatori smo regionalne saradnje u njihovoj valorizaciji. Jedan takav projekat, „Vrhovi Balkana“ („Peeks of the Balkans“) prošlogodišnji je dobitnik priznanja Travel for Tomorrow. Riječ je o najvećoj nagradi za turizam Svjetskog savjeta za turizam i putovanja (WTTC), najznačajnijeg privrednog udruženja koje okuplja kompanije i organizacije koje, direktno i indirektno, učestvuju u globalnom turističkom prometu. Ali ono što je bitnije jeste da je fascinantne predjele Prokletija WTTC tako pozicionirao na svjetsku turističku mapu atraktivnih destinacija – podsjeća Radović na izuzetan uspjeh ovog regionalnog projekta.
Investiranje u budućnost: Osim po nagradama, Crna Gora se nalazi u vrhu i po investiranju u turizam. Naime, zvanični podaci govore da je naša zemlja trenutno prva u Evropi po ovim investicijama po glavi stanovnika. Međutim, činjenica je i da niti jedan od tih velikih projekata nije vezan za sjever. Kako potcrtava naš sagovornik, takva situacija „nameće obavezu dodatnih promocija ovog bogatstva“.
- Usmjeravanje postojećih investitora sa Primorja ka „satelit“ projektima na sjeveru, uz obezbjeđenje atraktivne incentive (poslovne) šeme i subvencija za svako novo radno mjesto, može biti obostrano korisno. Investitor dobija atraktivan dopunski sadržaj svom glavnom projektu, a destinacija postaje unikatna po svojoj ponudi. Takođe, lokalni proizvođači i pružaoci usluga dobijaju novo tržište i udružuju se kako bi ga kvalitetno servisirali – dodaje prvi čovjek NTO.
Ujedno, to otvara nove mogućnosti produženja sezone, koja je po svim parametrima evidentna u centralnom i primorskom dijelu. Radović, naravno, podsjeća da produženje sezone košta, ali i da se višestruko isplati.
Podrška države: A na putu ka Crnoj Gori kao cjelogodišnjoj desetinaciji potrebno je uraditi mnogo toga: napraviti specijalne wellness & spa kapacitete, šoping centre, kongresne kapacitete i promovisati zemlju kao MICE destinacije za različite poslovne susrete, zatim proširiti nautičku infrastukturu, povećati broj kvalitetnih restorana, sportskih hala i terena i, svakako, napraviti golf terene, osmisliti kvalitetne manifestacije, umjetničke programe, novogodišnje koncerte, karnevale i pučke fešte, festivale posvećene vinu, ribi, maslinama, cvijeću i uvesti jeftinije avio-letova… Jer, Crna Gora je, na kraju, destinacija koja je najdostupnija avionskim prevozom.
- U svakom trenutku treba biti realan – ljepšeg mora ima od našeg, kao što ima i ljepših planina. Ali, tim spojem mora i planina i dramatičnom smjenom reljefa i klime na ovako maloj udaljenosti, rijetko koja destinacija može da se pohvali i to treba da valorizujemo i iskoristimo kao našu glavnu prednost. I, kao što je sve manje primorskih hotela koji sebi mogu da priušte luksuz da ne rade zimi, tako i ski centri moraju osmisliti sadržaje tokom ljeta i njima nadomjestiti gubitke „suve“ zime. U svim kvalitetnim projektima, Vlada i NTO treba da im budu partneri, jer je sazrela svijest multiplikativnih efekata turizma na ekonomiju zemlje i na njen imidž u svijetu – zaključuje Radović.
Kristina JERKOV
FOTO: Ivana BOŽOVIĆ