Društvo

Prvi udžbenik za djecu sa oštećenim vidom

0502udzbenici
P
rvi crnogorski udžbenik - čitanka za 4. razred osnovne škole, autorki Nataše Borović i Sonje Ašanin – snimljen u Dejzi (Daisy - digitalno dostupan informacioni sistem) formatu, predstavljen je danas javnosti, a namijenjen je prvenstveno djeci sa oštećenjem vida. Na ovaj način, navode iz UNICEF-a, ova djeca su u mogućnosti da imaju pristup informacijama, kao i da još lakše uče. Iz UNICEF-a takođe kažu da Dejzi format sadrži audio i vizuelne poruke, što ga čini korisnom alatkom za učenje za svu djecu i nastavnike. Njegovo uvođenje u obrazovni sistem Crne Gore čini škole inkluzivnijim, dostupnijim i stimulativnijim za djecu sa smetnjama u razvoju.

Prvi udžbenik za djecu sa oštećenim vidom
Portal AnalitikaIzvor

Poznati crnogorski glumci, Dubravka Drakić i Miloš Pejović, kao i studenti Fakulteta dramskih umjetnosti, učestvovali su kao volonteri u snimanju audio djela udžbenika.

Anđela Dragović sa oštećenim vidom, koja je odavno završila  osnovnu školu žali što njena  generacija nije imala čitanku u audio formatu.

„Bez obzira na to meni je drago što će nekome taj vid učenja pomoći, jer gdje god da su moći će to preko interneta, da slušaju, da nauče, biće im mnogo lakše. Da sam ja sada u 4 razredu sigurno da bi mi to mnogo značilo“, objasnila je Dragović .

Direktor Resursnog centra Podgorica Zoran Bošković rekao je da čitanka nije namijenjena samo djeci iz tog centra već svima u obrazovno-inkluzivnom sistemu.

„Bilo je potrebno da se izuzmu neke fotografije, neke ilsustracije i da  ih naši glumci prilagode djeci sa oštećenim vidom“, objasnio je direktor Resursnog centra po čemu se taj udžbenik razlikuje od onog u klasičnom izdanju.

Nađa Durković iz Zavoda za udženike i nastavna sredstva rekla je da će „ovaj format čitanke sigurno obogatiti nastavu književnosti, jer će nastavu sigurno učiniti atraktivnijom“.

Ta čitanka će umnogome izmijeniti život djeci sa smetnjama u razvoju smatra šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks.

„Nadamo se da će u budućnosti svi udženici za osnovnu školu biti dostupni u audio formatu, to je u skladu sa Konvencijiom UN o pravima djeteta“, izjavio je Perks.

Pomoćnica ministra prosvjete Vesna Vučurović objasnila je da razvoj inkluzivnog obrazovanja zahtjeva velike promjene, kakva je i prva čitanka u Dejzi formatu.

„U posljednje četiri godine 1.000 djece sa smetnjama u razvoju  je više u redovnim školama, dok se ukupan broj djece u resursnim centrima prepolovio“, rekla je pomoćnica ministra prosvjete.

Tokom  godine, kako je najavljeno biće pripremljeno još pet udženika  za osnovnu školu, namijenih djeci sa oštećenim vidom.

Izvor: radioantenam.net; foto: zuns.me

Portal Analitika