"Alkohol je dozvoljena droga, odnosno psihoaktivna supstanca koja je dostupna u prodavnicama, kafićima, restoranima. Problem alkoholizma je u sjenci u odnosu na zavisnost od droge i drugih psihoaktivnih supstanci, a alkoholizam je veoma ozbiljna bolest, i nije samo bolest pojedinca već čitave porodice, pa i čitavog društva. Kulturološki milje u Crnoj Gori upravo ide u prilog ovoj bolesti, jer je alkohol široko dostupan i visoko tolerisan, predstavlja izraz gostoljubivosti, dobrog domaćinstva.", kazala je za Skala radio dr Roganović.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori postoji oko 30 hiljada alkoholičara, a od zavisnika strada i po nekoliko ljudi u okruženju.
"U Psihijatrijskoj bolnici u Dobroti postoji samo muško odjeljenje za liječenje alkoholizma sa 12 kreveta. Ranije je bilo 28, a sada je ovo odjeljenje podijeljeno i na jedinicu za liječenje narkomanije. Nedostaje odjeljenje za liječenje žena, zavisnica od alkohola, čiji je broj u porastu. Ovo je ozbiljna problematika koja zahtijeva adekvatno liječenje koje može da bude i ambulantno", istakla je Roganović.
Stručnjaci iz ove ustanove su obrazovali grupu alkoholičara koji su se ranije liječili ili se uopšte nijesu liječili i oni srijedom dolaze na odjeljenje na grupnu, porodičnu socio terapiju koja je u svijetu priznata kao najadekvatnija.
"Uz alkoholizam ide više oboljenja, kako psihičkih tako i psihosomatskih. Poznato je da neko svoj strah ili aksioznost liječi alkoholom. Zadatak stručnjaka je prvo dijagnostika, a potom se uključuju ljekovi, kao i individualna i grupna psiho i socio terapija”, kaže ona.
Prema riječima dr Roganović, najvažnija je psiho edukacija da se alkoholičar upozna sa svojom bolešću i da je prizna, kao i da se porodica upozna i prihvatu ovu bolest, kako bi problem svi zajedno rješavali.
“Ne postoji ni jedan lijek niti metoda koja bi bila garancija da će alkoholičar, kada dođe na liječenje, bilo ambulantno bilo hospitalno, zauvijek ostaviti alkohol”, zaključila je dr Roganović.
Izvor: CdM, Skala radio