Sve je počelo pozivom skauta tog festivala da učestvuje na prvom online jazz takmičenju. Iako skeptičan na početku, pristao je, računajući, kako kaže za Portal RTCG, da ne može da "škodi".
"Pristao sam, iako sam svjestan da se radi o "worldwide online" glasanju u kome, makar zbog veličine države kojoj pripadam, po logici i zakonima velikih brojeva, nemam prevelike šanse. U međuvremenu sam shvatio da se moj prijatelj i kolega Vasil Hadžimanov, takođe, uključio u akciju, i rekao sam "ok, neka bude na sajtu "NY Jazz Festival-a", to je samo po sebi dovoljna potvrda kvaliteta". Tu je zaista bio kraj mojih očekivanja, jer sam vidio da se naknadno prijavio ogroman broj kvalitetnih autora i izvođača iz čitavog svijeta, ali i regiona", iskren je Maraš.
On ističe da je utopija Amerikancima prodavati džez i smatra da, ukoliko postoji neka razlika u odnosu na sve ostale učesnike, kojih je bilo preko 16.000 iz 37 zemalja svijeta, to mora biti razlika podneblja iz kog dolazi.
"Konsultovao sam se sa organizatorom, koji je pristao da se prijavim s mojom obradom crnogorske tradicionalne kompozicije "Poljem se vija" i to je, ustvari, bio jedini način da skrenem pažnju na posebnost naše izvorne melodije. Iskreno, svim mladim autorima koji vjeruju u sebe, želim da preporučim učešće u ovom takmičenju, jer su mogućnosti nevjerovatne. Ukoliko vrijedite, ne brinite za "raspored zvijezda", put će pronaći vas. Mislim da je već otvoren konkurs za "Made in NY Jazz competition 2014." pa autori, izvolite. (www.madeinnyjazz.com)", poručio je Maraš.
Jedine "nade" koje je crnogorski muzičar polagao, bile su u žiri i njihovo diskreciono pravo da, nevezano za broj glasova, pozovu neke učesnike na Gala koncert, 3. maja u Trajbeka centru za izvođačke umjetnosti u Njujorku.
"Nijesam se mnogo uzdao u broj "online" glasova, mada je i on na kraju, bio respektabilan imajući u vidu na činjenicu da se nijesam previše bavio "online" marketingom. Nekoliko mjeseci kasnije, kada sam, priznajem, već i zaboravio na čitavu priču, dobio sam specijalnu pozivnicu organizatora, da se pojavim na tom koncertu, kao "autor koji je svojom originalnošću u džez muzici zaslužio da se predstavi njujorškoj publici", otkrio je Maraš.

Toj odluci doprinijeli su stavovi tri člana žirija, moguće i najveća imena svjetske džez scene danas, bubnjar Leni Vajt, saksofonista Džo Lovano i trubač Rendi Breker.
"Sva trojica sa Gremi nagradama na svojim policama. To je do sada, najveća potvrda kvaliteta onoga čime se bavim. Kad malo bolje razmislim, postoji li nešto iznad toga što bi autor iz ovog dijela svijeta mogao da traži kao potvrdu onoga što radi. Mislim da ne. Vrlo je moguće da se na tom Gala koncertu, po najavi oranizatora, neko od najvećih imena današnje džez scene (Randy Brecker, Wayne Escoffery, Tommy Campbell, etc.), pojavi s nama na bini", priznaje Maraš.
"Made In New York" džez takmičenje je, dodaje on, značajan kulturni događaj koji promoviše kulturnu raznolikost i ima za cilj da okupi skrivene džez talente iz svih krajeva svijeta i omogući im da, bez obzira na geografsku udaljenost od Njujorka, pokažu i dokažu svoje muzičko umijeće pred vrhunskim američkim džezerima i svjetskom publikom.
"Tačnu informaciju koliko se muzičara prijavilo sa "ethno/jazz" aplikacijom nemam, ali ih, siguran sam, nema mnogo. Uostalom, znam da sam jedini koji je pozvan na koncert sa tom ličnom kartom. Možda je i to razlog što će se na Gala koncertu 3. maja ove godine izvoditi džez verzija "Poljem se vija", kaže Maraš.
On napominje da su ambasada Crne Gore u SAD, kao i ambasador naše države Srđan Darmanović, uradili mnogo u organizaciji dolaska njegovog benda, i to sve u kontaktu sa organizacijom festivala.
"Razlog je jednostavan. Osim moje lične, autorske promocije, interes je i države, da na tom nivou aktivno učestvuje u prezentaciji autora koji je njen građanin. Imam najavu i iz Ministarstva kulture Crne Gore da će naći način da pomogne naš odlazak u Njujork i time uzme učešće u prezentaciji crnogorske kulture u samom srcu zbivanja modernih muzičkih tokova", rekao je Maraš.
Sagovornik Portala RTCG ističe da "Ethno Jazz", kao jedan od pravaca džez muzike, postaje sve popularniji i da ga neki ga čak svrstavaju u ogroman korpus "World music" žanra, stoga, smatra da je to idealan prostor za autore da nacionalne posebnosti pretaču, "umivaju" u moderno džez ruho i time ga približe zapadnoj strani svijeta.
"Znamo da je tamo odavno formirano veliko tj. najveće tržište konzumenata džez muzike, stoga, tu su i najveće šanse. Koncertu u Njujorku će prisustvovati i neke od najvećih džez izdavačkih kuća, pa što da se čovjek ne ponada da će se moguće i dogoditi neka saradnja i na tom nivou. Jer, samim činom pojavljivanja na takvom festivalu, imate preporuke najboljih", ističe Maraš.

S druge strane, Maraš smatra da "Ethno Jazz" nije najzastupljeniji kod nas, ali svakako, kako kaže, jeste u ekspanziji.
"Naš etno je nekako i dalje u nemilosti "umjetnika", ali i publike, koji i dalje forsiraju "narodnjake na turbo pogon", ali stičem utisak da se i to vrijeme mijenja. Jednostavno, klaustrofobija u muzici ima iste posljedice kao i u životu. Okrenuti ste sami sebi i svom strahu koga se ne možete tako lako otarasiti, dok drugi uživaju u normalnom životu. Ali i za to ima lijeka", smatra Maraš.
Imamo nekoliko vanserijskih pojedinaca, ističe Maraš, koji svojim radom prave privid džez scene koju nemamo.
"Scenu teško možete imati kada u glavnom gradu Crne Gore imate samo jedan džez klub, "Sejdefu". Ali, njih nekoliko, Šule Jovović, Filip Gavranović, Ivan Marović i njegov "Baltazar", "MP" trio čine džez scenu aktivnom, makar na marginama", realan je Maraš. Maraš nas podsjeća i na veliku, jugoslovensku džez scenu, u kojoj, prema njegovim riječima, nijesmo imali svojih predstavnika, već smo samo fizički bili dio nje.
"Imali ste Beograd, Zagreb i Ljubljanu kao nosioce tadašnjih džez stremljenja. I danas u tim gradovima, iako su u odvojenim državama, postoji aktivna džez scena i što je najvažnije, aktivni džez ansambli pod ingerencijom Javnih servisa tj. države", objašnjava Maraš.
Nažalost, prema riječima Maraša, to kod nas još nije slučaj, ali se nada da smo kao društvo dovoljno zreli da dobijemo jedan džez orkestar, makar manjeg formata, koji bi bio konkurentan standardima današnjice.
"Pojedinaca svakako imamo. Imamo i našu djecu koja vrlo uspješno brane boje Crne Gore na najprestižnijim svjetskim džez akademijama i zašto da ne računamo na njih? Moramo stvoriti uslove da bi bili motivisani da se vrate. Iskreno vjerujem da će biti tako", ističe Maraš.
Maraš vjeruje i da mediji moraju povesti više pažnje domaćim autorima, u svim sferama i žanrovima i da će samim tim rad tih ljudi postati dostupan široj populaciji što neminovno vodi "poželjnoj" komercijalizaciji džez muzike.
"Tek u tim i takvim uslovima ima smisla izdavati i što je još važnije, koncertirati. Džez nije za svačije uši, tačnije, u njemu uživaju samo muzički sladokusci. Iz tog razloga je na periferiji interesovanja medija, ali je i neophodan za razvoj svakog civilizovanog društva", smatra Maraš.
Kako i sam kaže, mi smo u fazi u kojoj je potrebno edukovati konzumente, nudeći im muzičke izbore, a toga trenutno nemamo, jer u trenutku kada vi i ja razgovaramo, ni na jednom mediju u Crnoj Gori ne postoji radio ili tv emisija sa džez sadržajem.
"To jeste porazno, ali se svaki problem rješava na prvom koraku suočavanjem sa njim. Moj nastup u Njujorku je možda mali, inicijalni korak, da se te stvari pomjere s mrtve tačke i da još neko, gledajući taj koncert na nekoj televizijskom kanalu, počne da vjeruje da ne postoje nedostižni ciljevi i da sjedne za svoj instrument i počne da stvara", smatra Maraš.
Izvođača ima koliko hoćete, dodaje Maraš, ali prostora za autore imate uvijek.
"U prilog razvoju crnogorske muzičke scene, moja izdavačka kuća "Rabbit Records", u saradnji s dnevnim listom "Pobjeda" već treću godinu izdaje "Montenegrin Instrumental Forces", kompilaciju autorskih radova autora iz Crne Gore sa ciljem promocije instrumentalne muzike i svakako, kvalitetne muzike svih žanrova, ali to svakako nije dovoljno. Sistemski moramo poraditi na popularizaciji kvalitetne muzike i obrazovanju nacije. Bez toga, niko nam neće biti kriv što ćemo biti na margini svih svjetskih tokova", zaključio je Maraš.
rtcg.me