- Da biste se kvalifikovali, morate uložiti više od 18.000 dana teškog rada. Druge medalje zahtijevaju daleko manje truda - kaže gradonačelnica Varšave Hana Gronkjevič Volc.
Srećni parovi prošetali su crvenim tepihom, kako bi preuzeli posrebrene medalje sa ugraviranim ružama i ružičastom mašnom. Svake godine dodijeli se u prosjeku 65.000 medalja u cijeloj Poljskoj.
Važne godišnjice braka dobijaju priznanja i u drugim krajevima svijeta. U SAD, parovi koji dočekaju „zlatnu godišnjicu“, dobijaju čestitke iz Bijele kuće, dok su u Velikoj Britaniji kriterijumi još oštriji - parovi moraju da provedu zajedno šest decenija prije nego što dobiju poruku od kraljice. Ona sama je taj uslov ispunila prije sedam godina.
Ipak, ni jedna druga zemlja na svijetu ne nagrađuje dugovječne brakove predsjedničkim medaljama. Bračna medalja u Poljskoj prvi put je dodijeljena 1960. pod vladavinom komunista i manje više je produkt tog vremena, kaže istoričar Marcin Zaremba.
„To je odraz sentimenta društva“, dodaje on.
Naime, staljinizam je obećavao da će srušiti stari poredak svijeta, što se odrazilo i na porodični život. Žene su podsticane da uđu na tržište rada, ali je oko 1955. došlo do potpunog preokreta.
„Možete to nazvati konzervativnom revolucijom. Žene zapravo nijesu željele da rade u rudnicima ili voze traktor. Smatrale su da je njihovo mjesto u kući s djecom“, kaže Zaremba.
On dodaje da je vođa poljske Komunističke partije tog vremena Vladislav Gomulfa i sam bio srećno oženjen.
„Ova medalja je takođe odraz njegovog načina života“, smatra Zaremba.
Poimanje braka od tada se mnogo izmijenilo, kaže Pjotr Šukalski sa Univerziteta u Lođu.
„Danas se sve manje mladih ljudi odlučuje na brak i radije ostaje u neformalnim zajednicama. Oni koji se vjenčaju, to čine sve kasnije, a ako su nezadovoljni, razvode se“, objašnjava Šukalski.