Ko god da je aktivni zločinac u njegovom kreiranju, metoda kojom ovaj malware funkcioniše je vrlo jednostavna - korisnicima se šalju poruke u kojima se adrese pošiljaoca prikazuju kao da dolaze s popularnih onlajn medija, poput Gardijana (Guardian) i Washington Post-a i sl. U porukama se nalazi i link, a klikom na njega korisnici učitavaju internet adresu koja „skenira sistem i traži načine da se infekcija provuče“.
Ni jedna platforma nije „vakcinisana“ protiv njega, pa su praktično ugroženi svi računari na svijetu, bez obzira da li rade na operativnom sistemu Vindous (Windows), Eplovom (Apple) OS X ili Linuksu (Linux). Štoviše, sigurnosna kompanija Kasperski (Kaspersky) smatra da bi mogli da budu ugroženi i mobilni uređaji.
Onog trenutka kada se malware učita na računar, počinje skupljanje osjetljivih informacija: malware može da pronađe vaš mrežni saobraćaj, otkucana slova, razgovore na Skajpu (Skype) i još mnogo, mnogo toga. Careto je, za razliku od mnogih drugih komada malware koda koji se automatski šire internetom, zapravo ciljan. U ovom trenutku su „pod opsadom“ različite institucije brojnih svjetskih vlada, ambasade, naftne kompanije, istraživačke kompanije i aktivisti.
Kaspersky za sada nije pronašao valjan uzorak kojim bi pokazao da se računari biraju po lokaciji, jer su zahvaćeni širom svijeta.
Washington Post zaključuje kako je izvjesno da samo nacionalne obavještajne agencije imaju pristup resursima koji su potrebni za razvoj nečeg ovako složenog.
Foto: redorbit.com